Miały być lepsze, a szkodzą? Eksperci odradzają dwa rodzaje słomek do napojów
Mało kiedy zwracamy na nie uwagę, ale w ostatnich latach coraz więcej osób wymienia je z plastikowych na papierowe. Nic w tym dziwnego, ponieważ z naszym środowiskiem jest bardzo źle, a takie niepozorne słomki też mogą poważnie mu szkodzić. Czy ich alternatywy z papieru są lepszym rozwiązaniem?
Ekologia oraz ochrona środowiska to jedne z najpoważniejszych tematów, o jakich warto i należy rozmawiać. Nasza świadomość z każdym rokiem wzrasta, co cieszy, ale nadal nie brakuje osób, które z braku wiedzy lub z czystej złośliwości zatruwają planetę. Prosta wymiana rzeczy codziennego użytku, czyli słomek już poprawi sytuację. Ostatnie badania pokazują jednak, że i one nie są do końca dobrym wyborem.
Jakie słomki są szkodliwe?
Plastik nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, o tym wiemy wszyscy. W efekcie szukamy jego zamienników, które będą ekologiczne i przestaną szkodzić środowisku. Wyroby z naturalnych materiałów oraz papieru to od lat popularna alternatywna. Nie inaczej jest w przypadku słomek do napojów, które od jakiegoś czasu są dostępne tylko w wersji papierowej. Badacze z Uniwersytetu w Antwerpii wzięli je pod lupę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
9 trików, o których pewnie nie słyszałeś!
Specjaliści wybrali słomki papierowe i bambusowe od 39 różnych producentów, aby sprawdzić, czy zawierają one szkodliwe dla naszego zdrowia substancje. Obawiano się, że niektóre z nich mogą zawierać perfluoroalkilowe związki, które mogą reagować razem z kwasami (PFAS). Zazwyczaj stosowane są one w przemyśle i mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Mogą powodować pojawienie się chorób układu pokarmowego, zwiększenie poziomu złego cholesterolu oraz zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów.
Czy papierowe słomki szkodzą?
Wyniki badań były miażdżące, ponieważ 18 na 20 papierowych słomek miało w sobie szkodliwą substancję PFAS. Bambusowe słomki również nie wypadły w badaniach o wiele lepiej, wśród nich 4 na 5 okazało się toksyczne. Ekologiczne tworzywo wcale nie jest gwarantem bezpieczeństwa, a te badania pokazały, że pod przysłowiową latarnią jest najciemniej. To, co służy środowisku, szkodzi nam, a przecież nie o to chodzi.
Jak zdrowo zastąpić plastikowe słomki?
Najlepiej będzie całkowicie zrezygnować ze słomek papierowych i bambusowych, ponieważ nie warto ryzykować zdrowiem. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy rzadko korzystamy ze słomek do napojów, wtedy nie ma powodu do paniki lub ich całkowitego wykluczania.
W pozostałych przypadkach, czyli kiedy korzystamy z nich regularnie, lepiej zaopatrzyć się w słomki ze stali nierdzewnej, które są trwałe oraz wielkokrotnego użytku. Po użyciu wystarczy umyć je jak pozostałe naczynia przy użyciu szczoteczki lub włożyć do zmywarki. Dzięki temu posłużą nam przez długie lata, będą bezpieczne i nie zanieczyszczą środowiska.