PoradyLajfhakiKarmię ogórki mlekiem z dodatkiem. Owocują bez końca i są smaczniejsze

Karmię ogórki mlekiem z dodatkiem. Owocują bez końca i są smaczniejsze

karmienie ogórków mlekiem fot. freepik
karmienie ogórków mlekiem fot. freepik
14.06.2023 20:34

Ogórki wymagają szczególnej pielęgnacji, ale kluczowe w ich uprawie jest podlewanie i nawożenie, aby były soczyste oraz smaczne. Sprawdź, jak karmienie ogórków mlekiem sprawi, że zaowocują bujnie.

Stosowanie drogich i chemicznych nawozów nie jest korzystnym rozwiązaniem ani dla rośliny, jak i portfela. Dlatego warto sięgnąć do lodówki i przygotować skuteczny nawóz, po którym ogórki obrodzą.

Karmienie ogórków mlekiem

Do przygotowania potrzebne jest 500 ml mleka oraz 60 g miodu i około 10 kropli jodu. Po wymieszaniu wszystkich składników należy przelać roztwór do wiadra z 10 litrami wody. Kluczowe w tej metodzie jest dokładne zmieszanie wszystkich składników ze sobą, a następnie pozostawienie odżywki na około 1 godzinę. Oprysk z mleka należy przeprowadzać w suchy dzień wieczorem raz na dwa tygodnie. Nawóz ten da znakomite efekty, które wpłyną na duży zbiór ogórków.

czym podlewać ogórki, fot. freepik
czym podlewać ogórki, fot. freepik

Domowe nawozy do ogórków

Decydując się na uprawę ogórków, należy pamiętać o systematycznym ich odżywianiu, co nie tylko wpłynie na ich wzrost, ale i ochronę przed szkodnikami:

  • woda z cukrem jest najtańszym sposobem, ponieważ glukoza zawarta w cukrze zwiększy plony oraz wpłynie na poprawę smaku ogórków. Do jej przygotowania potrzebny będzie garnek, 1 l wody oraz 30 g cukru albo 1 tabletka glukozy. Wystarczy zagotować wszystkie składniki ze sobą tak, aby cukier się dobrze rozpuścił, a następnie odstawić go do wystygnięcia;
  • woda z drożdżami stymuluje ogórki do owocowania oraz ochroni warzywa przed chorobami grzybiczymi lub atakami szkodników. Wystarczy do 10 g suchych drożdży dodać 2 łyżki cukru i rozpuścić je w 10 l ciepłej wody. Po około 2 godzinach trzeba rozcieńczyć preparat w 50 l ciepłej wody i ponownie zostawić na kilka godzin.
czym podlewać ogórki, fot. Youtube/Amazinggarden
czym podlewać ogórki, fot. Youtube/Amazinggarden

Pozostałe sposoby na wykorzystanie mleka

Właściwości mleka nie kończą się na jego piciu oraz podlewaniu ogórków, ponieważ może ono posłużyć do:

  • usuwania chwastów po wymieszaniu go z w proporcji 1:1 z wodą i cukrem;
  • zwalczania szkodników np. mszyc, przędziorków lub stonki. Wystarczy połączyć mleko z wodą i kilkoma kroplami płynu do naczyń. Odżywka ta sprawi, że na liściach roślin wytworzy się ochronna warstwa, do której nie przykleją się żadne pasożyty;
  • ochrony przed grzybami w formie oprysku;
  • czyszczenia rdzy z narzędzi ogrodowych.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także