PoradyLajfhakiKiedy do mojego domu wprowadzają się mrówki, to biegnę do apteki po jedną rzecz

Kiedy do mojego domu wprowadzają się mrówki, to biegnę do apteki po jedną rzecz

Olejek z tymianku na mrówki w domu, fot. gettyimages
Olejek z tymianku na mrówki w domu, fot. gettyimages
16.06.2023 15:30

Mrówki to intruzi ogrodów oraz domów, którzy nie są w nich mile widziani. Często zakładają tam swoje gniazda i później trudno jest je wypłoszyć. Podpowiadamy jak zastosować olejek z tymianku na mrówki.

Szkodniki te niszczą uprawy i są bardzo trudne do usunięcia, a sklepowa chemia jest droga i często nie przynosi zamierzonych efektów. Jednak istnieje o wiele tańszy sposób, który sprawi, że mrówki szybko ewakuuję się z twojej posesji. Sprawdź jak pozbyć się ich domowym sposobem.

Co przyciąga mrówki?

Przede wszystkim jest to jedzenie w naszym domu. Ono jest łatwo dostępne, mrówki nie pogardzą np. okruszkami. Drugi wabik to ciepło, które pozwala im na założenie gniazda i szybkie rozmnażanie się. Warto dodać, że dostają się one do domów przez szczeliny w konstrukcji muru np. okna lub drzwi. Jednak proces zakładania kolonii przez mrówki w mieszkaniu nie dzieje się z dnia na dzień. Wystarczy pozostawić jedzenie na wierzchu, a zaraz pojawią się tam te owady. Dlatego lepiej chować pożywienie i regularnie sprzątać resztki, aby zapobiegać wizycie niechcianych lokatorów. Jeśli już szkodniki te są w domu, to trzeba jak najszybciej znaleźć ich gniazdo. Zazwyczaj osiedlają się w kuchni, a właściwie pod jej podłogą (ze względu na wilgoć i łatwy dostęp do jedzenia). Jednak warto zastosować prosty trik, który zdradzi lokalizację gniazda. Wystarczy wysypać na podłogę cukier i czekać, aż mrówki się pojawią oraz zaczną znosić go do kolonii.

goździki na mrówki, fot. freepik
goździki na mrówki, fot. freepik

Jak zastosować olejek z tymianku na mrówki?

Mrówki poruszają się utartymi ścieżkami, które wyznaczane są zapachem ich feromonów. Dlatego dobrze jest skropić szklaki, które przemierzają nielubianym przez nie zapachem:

Istnieje także domowy sposób na usunięcie mrówek, który polega na wykorzystaniu olejku tymiankowego. Szkodniki te nienawidzą tego zapachu, który jest bardzo charakterystyczny i intensywny. Wystarczy do 1/4 szklanki wody dolać kilka kropel olejku, a następnie przelać roztwór do butelki z atomizerem. W kolejnym kroku trzeba spryskać miejsca, gdzie mrówki pojawiają się najczęściej. Najlepiej zastosować specyfik na noc, aby miał on szanse wyschnąć i skutecznie zadziałać. Można, zamiast olejku tymiankowego użyć olejku cytrynowego, goździkowego lub miętowego.

sugar jar lying on the kitchen floor, with red candy ants crawling across the floor, pest problems indoors
sugar jar lying on the kitchen floor, with red candy ants crawling across the floor, pest problems indoors
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także