Balkon i ogródOgródKiedy pryskać miedzianem drzewa owocowe? Nie przegap żadnego z terminów

Kiedy pryskać miedzianem drzewa owocowe? Nie przegap żadnego z terminów

Stosuję miedzian i znam terminy oprysków drzew owocowych
Stosuję miedzian i znam terminy oprysków drzew owocowych
Źródło zdjęć: © Getty Images | Emilija Manevska
23.03.2024 15:08

Przygotowując się do nowego sezonu ogrodniczego, nie sposób zapomnieć o oprysku na drzewa owocowe. Co i kiedy pryskać miedzianem? Jakich terminów oprysków lepiej nie pomijać? Dzięki tej wiedzy twoje rośliny będą zabezpieczone, a ty nie stracisz nerwów.

Wielu ogrodników już teraz zastanawia się nad tym, jak i kiedy stosować miedzian, a w zasadzie szuka odpowiednich terminów na oprysk. Doświadczeni hodowcy doskonale wiedzą, że ten środek to ich przyjaciel w ogrodzie, a dzięki niemu zapobiegną nieszczęściu i nie będą leczyć w sezonie drzew owocowych. Myśląc o miedzianie, pamiętaj o tych terminach, a oprysk będzie skuteczny.

Kiedy robi się oprysk miedzianem na drzewa owocowe?

Pierwszy oprysk wiosenny jest niezwykle ważny i z pewnością zaowocuje w późniejszych miesiącach. Mało kto wie o tym, kiedy złapać za miedzian, a co dopiero idealnie trafić z terminem jego użycia. Według doświadczonych ogrodników, pryskanie miedzianem powinniśmy przeprowadzić już w lutym lub marcu. Pryskanie drzew owocowych nie jest jednak tak proste, jak może się wydawać, a wiele zależy od pogody. Jeśli chcesz, aby oprysk miedzianem był skuteczny, musisz pamiętać o 4 warunkach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odpowiednie i terminowe pryskanie drzew owocowych miedzianem przyniesie niebywałe efekty. Tak naprawdę specyfik ten jest znakomitym remedium. Zapobiegnie chorobom grzybowym oraz wymiecie wszystkie lgnące do roślin bakterie. Co więcej, oprysk miedzianem można wykonywać przez cały sezon wegetacyjny, a do tego przyda się temperatura w okolicach 6 stopni Celsjusza, która wzmocni działanie preparatu.

Oprócz niej w terminie oprysku drzew miedzianem powinniśmy brać pod uwagę to, aby dzień był pochmurny i bezwietrzny. Dzięki temu mamy pewność, że opady lub wiatr nie pozbędą się miedzianu z drzew. Nie bez znaczenia w wiosennym pryskaniu roślin miedzianem jest także pora dnia, a najlepiej będzie oszczędzić oprysku owadom zapylającym, ponieważ jest dla nich toksyczny. Z pewnością zastanawiasz się, co pryskać miedzianem w pierwszej kolejności, a mało osób wie, które rośliny skorzystają na tym zabiegu najbardziej.

Co pryskać miedzianem?

Na pierwszy ogień miedzianowego oprysku warto wybrać brzoskwinię oraz morelę. Zapobiegnie kędzierzawości liści, czyli podstępnej, a częstej chorobie tych drzew. W drugiej kolejności pryskać miedzianem powinniśmy wiśnie, śliwy, jak również czereśnie, dzięki czemu nie damy pola do popisu rakowi bakteryjnemu drzew pestkowych. Przez cały sezon możemy stosować na nie oprysk miedzianem aż 3 razy w odstępie około tygodnia.

Nie możemy zapomnieć także o jabłoniach i gruszach, którym miedzian bardzo służy, pozbywając się parchów oraz zarazy ogrodowej. Idealnym terminem dla tych drzew owocowych będzie oprysk miedzianem podczas kwitnienia i pojawienia się owoców. Skoro ten preparat jest tak skuteczny, to czy borówkę można pryskać miedzianem? Ten zabieg odgoni od borówki amerykańskiej mączniaki oraz pleśń, a do tego wystarczą zaledwie 2 opryski zapobiegawcze co 10 dni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także