Kiedy strelicja nie chce kwitnąć, częstuję ją koktajlem owocowym. Szybko widzę nowe pąki
Ten niezwykle piękna roślin pochodzi z południowej Afryki, a jej kwiaty są nazywane rajskimi ptakami. Odpowiednio o nią dbając, możesz doczekać się ich zakwitnięcia. Sprawdź, jak dzięki domowemu koktajlowi możesz zatroszczyć się o uprawę tej wyjątkowej rośliny.
31.01.2024 07:28
Zazwyczaj w polskich domach można spotkać dwa rodzaje strelicji. Jest to strelicja biała oraz strelicja królewska. Są to egzotyczne kwiaty z gatunku roślin z rodziny strelicjonowatych i występują naturalnie nad brzegami rzek oraz na obszarach przybrzeżnych. Rośliny te pochodzą z południowej Afryki i wyróżniają się grzbiecistą budową, dużymi zielonymi liśćmi oraz intensywnie kolorowymi kwiatami. Najczęściej są one pomarańczowo-niebieskie. To właśnie za ich sprawą powstała druga nazwa strelicji i jest to — rajski ptak. Kwiat ten uprawiany w domu nie należy do bardzo wymagających roślin. Należy jednak o niego odpowiednio zadbać. Sprawdź jak przygotować domowy koktajli, który skutecznie pomoże w rozkwicie nowych pąków.
Domowa odżywka dla roślin
Jeśli decydując się na strelicję, oczekujesz od razu pięknych i kolorowych kwiatów, to niestety bardzo się rozczarujesz. Roślina ta wymaga pewnej cierpliwości. Młode strelicje nie kwitną. Najczęściej zakwitają po około 3-4 latach. Niestety na egzotyczne kwiaty trzeba trochę poczekać, ale na pewno warto! Warto wiedzieć, że strelicji można zapewnić specjalną pielęgnację, która znacząco ją odżywi i może spowodować szybsze zakwitnięcie. Wystarczy, że przygotujesz domową odżywkę...z obierek jabłek!
Jego zrobienie jest naprawdę bardzo proste. Wystarczy, że przygotujesz obierki z około kilograma jabłek oraz litr czystej wody. Następnie ususz skórki w piekarniku lub w specjalnym urządzeniu do suszenia grzybów i owoców. Kolejnym krokiem powinno być wrzucenie suchych skórek do miksera. Możesz również użyć do tego młynka do kawy. Ostatnim etapem jest zmielenie skórek na drobny proszek i zalanie ich litrem odstanej lub przegotowanej wody. Pamiętaj, że woda musi być wystudzona. Całość mikstury dokładnie mieszamy i odstawiamy na około 2-3 dni w chłodne i zaciemnione miejsce. Po tym czasie domowy koktajl jest gotowy do podlewania rośliny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czego nie akceptuje strelicja?
Na pewno kwiat ten nie lubi zbyt suchego powietrza w pomieszczeniach. Jeśli więc zauważysz, że twoja strelicja charakterystycznie zwija liście, to znaczy, że broni się przed utratą wody. Pamiętaj, że roślina ta zdecydowanie nie lubi wysychać, ale jej system korzeniowy nie może być również przelany. Jeśli do tego dopuścisz, to niestety zamiast pięknych kwiatów czeka cię zgnilizna. Zwróć również uwagę, że strelicja może w nowym miejscu mieć problemy z adaptacją. W tej sytuacji również może zwinąć swoje liście. Nie jest to jednak proces długotrwały. Jeśli strelicja już zaakceptuje nowe warunki, to wtedy szybko wraca do pierwotnego stanu. Kluczowe jest również przesadzanie tej rośliny co około 4 lata oraz nietrzymaniu jej w niskich temperaturach, przeciągach czy na wietrze.