PoradyDomowe trikiKwiaciarka zdradziła patent na cięte żonkile. Stoją o kilka dni dłużej

Kwiaciarka zdradziła patent na cięte żonkile. Stoją o kilka dni dłużej

Jak dbać o żonkile?
Jak dbać o żonkile?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | MaskaRad
07.03.2024 16:19

Kupiłaś żonkile, ale po dwóch dniach już opadły? Prawdopodobnie źle się z nimi obchodzisz. Te wiosenne kwiaty potrzebują odpowiednich warunków, bo w innym wypadku stracą swoją świeżość już po kilku godzinach od zakupu. Co zrobić, żeby żonkile stały dłużej?

Żonkile są jak prywatne słońce. Mały bukiet rozświetla wnętrze i dodaje przytulnego klimatu. Aktualnie trwa sezon na tę roślinę, więc cena w sklepach jest niezwykle atrakcyjna. Warto kupić bukiet, póki kwiaty są świeże i łatwo dostępne. Jak pielęgnować cięte żonkile? Zadbaj o ich otoczenie i wykorzystaj rady, które dostaliśmy od doświadczonej kwiaciarki.

Jak wybierać żonkile w sklepie?

W aktualnej ofercie wielu marketów bukiet żonkili to koszt zaledwie kilku złotych. Mimo że ta cena jest bardzo kusząca, nie warto kupować kiepskiej jakości kwiatów, bo zwyczajnie wrzucisz pieniądze w błoto. Podpowiemy ci, jak w łatwy sposób wybrać najlepszy bukiet, który zachowa świeżość oraz co zrobić, żeby żonkile dłużej postały.

Zerkając na kwiaty w sklepie, upewnij się, że są świeże. Żonkile powinny mieć zamknięte pączki i jędrne łodygi. Miękkie liście i opadnięte kielichy kwiatowe to zły znak, podobnie jak lekko przesuszone płatki dookoła właściwego kwiatu. Ważny jest pojemnik, w którym stoją żonkile. Jeśli jest w nim brudno, a na dnie widać resztki roślin lepiej odpuść sobie kupno takiego bukietu. Żonkile są delikatne i brudna, stara woda sprawi, że szybko stracą na ogólnym wyglądzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żonkile najlepiej kupować na targach, od lokalnych sprzedawców. Ich asortyment jest znacznie mniejszy, dlatego codziennie mają świeże dostawy kwiatów. W marketach rotacja roślin jest o wiele rzadsza, co skutkuje kupowaniem starych bukietów. Warto wspierać małe biznesy, dlatego jeśli masz do wyboru kupić żonkile od pani z małej budki i kwiaty od sieciowego giganta, lepiej wybierz pierwszą opcję.

Co zrobić, żeby żonkile dłużej postały?

Kiedy masz już w ręce idealny bukiet, szybko wróć do domu. Żonkile nie znoszą suszy, więc długie noszenie ich bez dostępu do wody może znacząco wpłynąć na ich kondycję. Kwiaty należy podciąć ostrym nożem pod kątem 45 stopni tuż przed wstawieniem do wazonu.

Co zrobić, żeby żonkile dłużej postały? Najprościej zająć się odpowiednią higieną wazonu, w jakim stoją. Żonkile powinny mieć codziennie świeżą wodę, najlepiej przegotowaną z niską zawartością chloru. Zapaleni ogrodnicy twierdzą, że kluczem do ich utrzymania jest naturalna deszczówka, lecz jak wiadomo, nie każdy ma do niej dostęp. Teraz zostaje ci tylko znaleźć odpowiednie miejsce do ekspozycji.

Żonkile najlepiej czują się w chłodniejszych pomieszczeniach, daleko od źródeł ciepła i przeciągów. Jeśli marzy ci się bukiet kwiatów w kuchni, musi się on znaleźć w sporej odległości od owoców, które wytwarzają etylen i powodują szybsze przekwitanie żonkili.

Istnieje pewien mit na temat przekłuwania łodyg szpilką, co ma pomóc w nawodnieniu rośliny. Lepiej powstrzymać się od takich eksperymentów, bo mogą one zniszczyć tkanki miękkie i doprowadzić do szybszego rozkładu. Już wiesz, co zrobić, żeby żonkile dłużej postały. Teraz wprowadź rady w życie i ciesz się pięknym bukietem przez wiele dni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także