NewsyLokalne produkty spożywcze z nowym oznaczeniem? Jest projekt ustawy

Lokalne produkty spożywcze z nowym oznaczeniem? Jest projekt ustawy

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało projekt dotyczący zwiększenia dostępu do produktów lokalnych. Na mleku, maśle, pieczywie i owocach mają pojawić się polskie flagi, które miałyby zachęcić konsumentów do wspierania rodzimej gospodarki.

Lokalne produkty spożywcze z nowym oznaczeniem.
Lokalne produkty spożywcze z nowym oznaczeniem.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | SiwyK

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt powołany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na produktach pochodzących od lokalnych rolników i producentów ma pojawić się flaga Polski, która zachęcałaby konsumentów do kupowania nieimportowanych produktów.

Projekt wspierałby także polskich producentów żywności, którzy borykają się z dużym kryzysem. Nowe oznaczenia miałyby pojawić się na produktach pochodzenia zwierzęcego (m.in. mięsie, mleku, maśle), a także na pieczywie, owocach i warzywach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

7 sposobów na czysty dom

Wsparcie dla lokalnych producentów

Polacy upodobali sobie zakupy w marketach, co odbiło się na lokalnych producentach. Produkty, które znajdują się w marketach, często pochodzą z importu. Sklepom opłaca się je ściągać, ponieważ są one znacznie tańsze niż te wyhodowane przez polskiego rolnika. Wielu producentów żywności mierzy się z kryzysem finansowym. Jak im pomóc? Kupując lokalne produkty, które są droższe, ale odznaczają się znacznie wyższą jakością. W ten sposób wesprzesz nie tylko rolników, ale i rodzimą gospodarkę.

Flagi Polski na lokalnych produktach

W odpowiedzi na kryzys polskich producentów żywności powstał projekt Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Produkty, które zostały wytworzone w Polsce, będą oznaczane biało-czerwoną flagą. Oznaczenie miałoby zachęcać konsumentów do wybierania lokalnych produktów, a w konsekwencji, wspierać producentów i napędzać polską gospodarkę.

W ustawie zaznaczono, że oznaczone rzeczy mają znajdować się na półkach "w ilości nie mniejszej niż 2/3 danej kategorii produktu rolno-spożywczego w danym roku obrotowym nabytych bezpośrednio od ich wytwórców". Pierwszeństwo mają mieć produkty powiatowe i należące do powiatów przyległych, następne mają pochodzić z województw i województw przyległych, a na samym końcu znajdują się produkty o zasięgu ogólnokrajowym. Głosowanie nad projektem ustawy ma się odbyć jeszcze w bieżącym roku.