NewsyPierwsze takie urządzenie na świecie. Postawiono je w Krakowie

Pierwsze takie urządzenie na świecie. Postawiono je w Krakowie

Pączki w pączkomacie
Pączki w pączkomacie
Źródło zdjęć: © Genialne

21.11.2023 16:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Któż z nas nie lubi pączków? Słodkie, puchate, wypełnione pyszną, najczęściej różana, konfiturą. Polacy je uwielbiają, dlatego też co roku świętujemy Tłusty Czwartek. Rekordziści pochłaniają nawet kilkanaście sztuk w ciągu dnia. Z miłości do pączków w Krakowie postawiono... pączkomat.

Różane, z adwokatem, nutellą, budyniem, kremem, jabłkiem czy maliną — nie sposób wybrać jednego. Pączki opanowały cały świat, jednak w każdym kraju podaje się je nieco inaczej. W Stanach Zjednoczonych rządzą pączki z dziurką, w Hiszpanii churrosy, a bismarki w Niemczech. Wiele osób jest zdania, że najsmaczniejsze pączki wyrabiane są w Polsce, co potwierdzają nawet obcokrajowcy.

Nic więc dziwnego, że nawet w małych miastach powstają maleńkie lokale podające wyłącznie pączki. W Krakowie przybrało to nieco inną formę, bowiem na Kazimierzu stanął… automat z pączkami. Wygląda dokładnie jak te, które serwują ciepłe napoje czy przekąski. Pomysłodawcy paczkomatu utrzymują, że to pierwszy taki automat na świecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwszy pączkomat na świecie. Można skorzystać z niego przez całą dobę

Pączkomat stanął na krakowskim Kazimierzu i od razu zwrócił uwagę przechodniów. Wygląda niepozornie, tak jak każdy inny automat, który znajduje się w galeriach handlowych czy w ośrodkach sportowych. W maszynie znajduje się aż 50 pączków o różnym nadzieniu, m.in. różanym, jabłkowym czy jagodowym. Można kupić je przez całą dobę.

Pączki w pączkomacie w Krakowie
Pączki w pączkomacie w Krakowie© Genialne

Właścicielem paczkomaty jest Wytwórnia Pączków Kraków. Pomysłodawcy są zdania, że to pierwszy taki automat na świecie. W automacie mają panować idealne warunki, które sprawiają, że wyroby są świeże przez całą dobę. "22 st. C i 80 proc. wilgotności sprawiają, że macie dostęp do non-stop świeżutkich i najlepsiejszych pączków w Polsce" (pisownia oryginalna przyp.red) - czytamy na Facebooku.

Cena zszokowała mieszkańców. Ponad 10 złotych za jednego pączka

Pączki nie są drogie. Ich cena zaczyna się od 4 złotych, a kończy na 10. Ostateczna cena zależy od piekarni i nadzienia. Ile kosztują pączki w pączkomacie? Aż 12,50 za sztukę. Kwota zszokowała mieszkańców, bowiem zwykle cena tego typu wypieków nie przekracza 10 złotych — nawet w rzemieślniczych piekarniach.

Co stoi za tak wysoką ceną? Gramatura nie przekracza 120 g. Właściciele automatu utrzymują, że takie kwoty obowiązują także w każdym z czterech punktów stacjonarnych. Dodali, że w przyszłości cena może zmaleć. "Jeśli w przyszłości popyt w automacie będzie na tyle wysoki, że pozwoli nam na minimalizację kosztów wynagrodzeń sprzedaży, to będzie to miało odzwierciedlenie w zmniejszeniu ceny, na co szczerze liczymy" - tłumaczą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także