PoradyLajfhakiMagiczne mikstury i pochłaniacze? Na zaparowane szyby jest prostszy sposób

Magiczne mikstury i pochłaniacze? Na zaparowane szyby jest prostszy sposób

Zaparowane szyby to koszmar każdego kierowcy, zwłaszcza rano, kiedy liczy się każda minuta. Można tego uniknąć. Poznaj najprostszy i najtańszy sposób, który rozwiąże ten problem.

Zaparowana szyba w aucie.
Zaparowana szyba w aucie.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

07.12.2023 16:46

Zimowe poranki nie należą do najprzyjemniejszych. Wstanie z łóżka to wręcz heroiczny wyczyn, kiedy wokół jest tak ciemno i zimno. Najgorsze jest jednak odszranianie szyb na mrozie. Zajmuje to kilkanaście minut, a przecież rankiem liczy się każda sekunda.

Czy można tego uniknąć? Można. Wystarczy wyrównać temperaturę w aucie. Zastanawiasz się, jak to zrobić? To prostsze niż mogłoby się wydawać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak uniknąć zaparowanych szyb w aucie?

Niestety, nie mamy dla ciebie dobrych wieści. Parowanie szyby to nic innego jak zjawisko kondensacji. Ciepłe powietrze, które unosi się w aucie, styka się z zimną szybą, sprawiając, że osadza się na niej para. Tak działa fizyka i nie da się tego uniknąć. Na szczęście, istnieje kilka sposobów, które sprawiają, że para znika szybciej.

Jednym z nich jest spray przeciwdziałający osadzaniu się pary. Znajdziesz go na stacji benzynowej, a także w wielu marketach na dziale z akcesoriami samochodowymi. Wystarczy wetrzeć go w szybę, aby zapobiec nadmiernej kondensacji wody. Wiele osób poleca także piankę do golenia. Podobnie jak w poprzednim przypadku, należy wetrzeć ją w powierzchnię i wypolerować do sucha.

Zamiast drogich sprayów, stary sprawdzony sposób

Jest jednak jeszcze jeden sposób, który sprawi, że para zniknie z szyby po minucie. To najprostszy i zarazem najtańszy trik, ponieważ... nic nie kosztuje. Co należy zrobić? Wystarczy, że po uruchomieniu samochodu otworzysz wszystkie drzwi i przewietrzysz wnętrze auta. Minie zaledwie minuta, a po parze nie powinno być już śladu.

Pamiętaj także o tym, aby regularnie czyścić wycieraczki, zwłaszcza zimą, kiedy osadza się na nich śnieg. Gdy się rozpuści, unosi się we wnętrzu. Sprawia więc, że poziom wilgotności znacznie się podnosi, a co za tym idzie, na szybach osadza się szron. Możesz tego uniknąć. W sezonie jesienno-zimowym pozbądź się materiałowych wycieraczek i zastąp je tymi gumowymi. Po każdym wyjściu z auta wytrzyj je do sucha i wietrz kabinę przed 2-3 minuty. Uporczywy problem powinien zniknąć.