Balkon i ogródOgródMagnolia nie kwitnie? Wystrzegaj się 3 błędów

Magnolia nie kwitnie? Wystrzegaj się 3 błędów

Magnolia to jedno z tych drzew kwitnących, które widać z daleka. Wystarczy jedno w ogrodzie, by posesja wyglądała na bardziej luksusową i zadbaną. Jeśli twoja magnolia nie kwitnie, a ty nie masz pojęcia, dlaczego tak się dzieje, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Możliwe, że wina leży po twojej stronie.

Kwitnąca magnolia
Kwitnąca magnolia
Źródło zdjęć: © Getty Images, | Clive Nichols

Już początkiem marca można było zaobserwować pierwsze kwitnące magnolie. W zależności od gatunku kwiaty rozwijają się w różnych okresach i utrzymują się przez kilka tygodni. Jeśli jednak do tej pory nie zauważyłeś kwiatów na swoim drzewie, może być to znak, że jest z nim coś nie tak. Dlaczego magnolia nie kwitnie? Przyczyn może być kilka.

Magnolia nie kwitnie, bo źle ją pielęgnujesz

Przyjmuje się, że wszystkie drzewa i krzewy ogrodowe powinno się przycinać. Ma to za zadanie wzmocnić i pobudzić roślinę do wzrostu. Magnolia jest wyjątkiem od tej reguły. Podcinanie gałęzi bywa niekiedy konieczne, lecz trzeba się liczyć z tym, że magnolia nie zakwitnie po przycinaniu przez długi czas.

Młodych drzewek najlepiej nie ruszać przez kilka pierwszych lat. Jeśli koniecznie musisz je podciąć, pamiętaj, by zrobić to w maju, zaraz po sezonie kwitnienia. Magnolia będzie miała czas na regeneracje przed zimą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sposoby na więdnące kwiaty, które musisz poznać

Dlaczego kilkuletnia magnolia nie kwitnie?

Czasami zdarza się, że kilkuletnia magnolia nie kwitnie. Możliwe, że w poprzednich latach miała się dobrze, aż tu nagle tej wiosny nie ma ani jednego kwiatka. Przyczyną może być przemarznięcie pączków kwiatowych! Magnolia wytwarza pąki kwiatowe już w pod koniec poprzedniego lata. One zimują aż do wiosny, by rozkwitnąć wraz z pierwszym ociepleniem. Jeśli ubiegła zima była mroźna, mogło się to odbić na kondycji drzewa.

Okrywanie drzewa na zimę nie ma sensu, dlatego jesienią warto o wzmocnienie magnolii. Po pierwsze nie możesz stosować nawozów azotowych, które owszem pobudzają wzrost, ale czynią rośliny bardziej podatnymi na mróz. Zamiast tego warto podlewać magnolię mieszanką wzbogaconą o fosfor i potas. Taka mikstura wzmocni korzenie i wspomoże ochronę pąków kwiatowych.

Czego nie lubią magnolie?

Co, jeśli zima była łagodna, a magnolia nie kwitnie? Możliwe, że jest jeszcze zbyt młoda. W zależności od gatunku i sposobu rozmnażania, magnolia kwitnie dopiero kilka lat po zasadzeniu. Sytuacja wydłuża się w momencie, gdy wysiewa się ją z nasion. Klienci nie mają świadomości, jak rozmnażane były sadzonki magnolii, a nawet jeśli o to zapytają, sprzedawca może ich oszukać.

Młode magnolie potrzebują kilka lat na zakwit. Czasami zajmuje to 2-3 lata, a niekiedy cały proces wydłuża się do 10 lat. Szczególną uwagę należy zwrócić na magnolię japońską, którą najczęściej rozmnaża się z nasion. Magnolia nie kwitnie, lecz w tym przypadku to norma. Drzewo potrzebuje dekady na wypuszczenie pierwszych kwiatów.

Przed zasadzeniem drzewa musisz wybrać dla niego stałe miejsce. Magnolie nie znoszą przesadzania, a to skutkuje wydłużonym okresem dojrzewania rośliny. Stanowisko dla magnolii powinno być ciepłe i osłonione przed wiatrem. Warto pamiętać, że magnolia lubi lekko kwaśną glebę i nie toleruje wapiennego podłoża, które hamuje jej rozwój.