Włącz muzykę, gdy się uczysz. Wiedza będzie łatwiej "wchodzić" do głowy
Kto z nas nie lubi słuchać muzyki, która towarzyszy nam w wielu aktywnościach życia. Okazuje się, że ma ona na nas pozytywny wpływ. Jednak jaką wybrać?
31.12.2023 | aktual.: 10.01.2024 17:03
Nie od dziś wiadomo, że muzyka ma na nas ogromny wpływ. Oddziałuje przede wszystkim bardzo mocno na emocje człowieka, przez co może poprawić nasz nastrój lub go pogorszyć. Jest niczym innym jak fizyczną falą drgań wpływających na mózg. Dlatego też można wykorzystać ją do polepszenia procesu myślowego, co w przypadku nauki będzie bardzo przydatne.
Czy muzyka do nauki to dobry pomysł?
Wszystko zależy od naszych preferencji oraz tego, w jakich warunkach lubimy pracować. Jedni z nas niebywale cenią sobie ciszę i spokój, natomiast inni nie mogą skupić się w zupełnej ciszy. Ma to niebagatelny wpływ na nasze funkcjonowanie, ponieważ rozpraszacze będą tylko odciągać nas od wykonania konkretnego zadania. Większość z nas zazwyczaj puszcza w tle ulubioną playlistę lub radio, aby muzyka wypełniała przestrzeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najczęściej robimy to podczas jazdy samochodem, sprzątania lub gotowania, aby dodatkowo uprzyjemnić sobie ten czas. Więc dlaczego nie moglibyśmy słuchać muzyki podczas nauki lub pracy?
Jaką muzykę wybrać do nauki?
Warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, jakiej muzyki słuchamy zazwyczaj, oraz która jest naszą ulubioną. Na tej podstawie o wiele łatwiej będzie nam wybrać odpowiednią "nutę". To bardzo ważne, aby pozwalała się skupić, a nie odciągała nas myślami lub pochłaniała naszą uwagę.
Dlatego warto postawić na ulubionego wokalistę lub zespół albo zdecydować się na muzykę relaksacyjną lub przeznaczoną do nauki. Takie składanki są dostępne na wielu portalach oraz aplikacjach muzycznych.
Badania naukowe prowadzone od lat nie pozostawiają złudzeń, że muzyka pozytywnie wpływa na pracę mózgu oraz skupienie. Dziedzina ta nazywa się muzykoterapią. Ona poprawia nie tylko zdrowie psychiczne, ale może również wykazywać pozytywne działanie na ciało. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia częstotliwość, która pozwoli nam się zrelaksować.
Jak głośno powinno słuchać się muzyki do nauki?
Warto jej głośność dobrać tak, aby była tylko "tłem" dla naszych działań. Zbyt skupiając się na tekście, możemy prędzej nauczyć się go na pamięć, niż potrzebnego nam materiału. Trzeba wybrać taką playlistę, aby była przyjemna. Badacze zalecają, aby zdecydować się na muzykę barokową w dynamice largo lub andate.
Równie dobrym wyborem będzie muzyka poważna, która wpływa rozluźniająco na ciało, ale stymulująco na mózg. Podczas jej słuchania nasza nauka lub praca musi być nadal efektywna. Znakomicie sprawdzą się tutaj odgłosy natury, takie jak np. szum lasu, wody lub śpiew ptaków.
Podczas nauki warto nucić lub śpiewać konkretny materiał, którego się uczymy. Jest to bowiem jedna z mnemotechnik ułatwiających zapamiętywanie.