NewsyMasz dziecko? Możesz uzyskać dodatkowe 400 złotych. Jest warunek

Masz dziecko? Możesz uzyskać dodatkowe 400 złotych. Jest warunek

Polskie pieniądze.
Polskie pieniądze.
Źródło zdjęć: © Genialne

03.02.2024 13:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Masz dziecko do lat trzech? Możesz się starać o dofinansowanie żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Warto zapoznać się z zasadami programu, być może i ty zyskasz dodatek w ciągu miesiąca. Jeśli spełniasz wszystkie warunki, musisz jedynie złożyć odpowiedni wniosek, a pieniądze będą twoje.

Dofinansowanie w kwocie 400 zł obowiązuje na dzieci do lat trzech, które uczęszczają do żłobka, klubu dziecięcego lub są pod opieką opiekuna dziennego. Pieniądze są wypłacane niezależnie od 800 plus i nie ma żadnych wytycznych co do kryterium dochodowego rodziców. Jakie są dokładne zasady przyznawania dofinansowania i kto może się o nie starać?

Dofinansowanie na żłobek 2024

Małe dzieci do lat trzech podlegają programowi, który umożliwia otrzymanie dodatkowych pieniędzy na rzecz opłat za opiekę nad dzieckiem. Przynależność do żłobka, klubu dziecięcego czy opiekuna dziennego to obowiązkowe kryterium, które kwalifikuje do otrzymania świadczenia pieniężnego. Osoba wnioskująca musi być rodzicem, opiekunem prawnym lub osobą, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, np. rodzicem zastępczym. Co ciekawe, nie ma tutaj żadnych kryteriów dochodowych, więc jeśli spełniasz poniższe warunki, możesz starać się o dofinansowanie. Dodatkowe świadczenie przysługuje dla:

  • jedynaka, czyli pierwszego i jedynego dziecka w rodzinie;
  • pierwszego malucha w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko rodzic otrzymuje pieniądze z RKO (rodzinny kapitał opiekuńczy wypłacany na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca);
  • drugiego i kolejnego dziecka w rodzinie, które ma mniej niż 12 miesięcy (czyli takie, któremu nie przysługuje świadczenie RKO);
  • drugiego i kolejnego dzieckarodzinie, które ma więcej niż 35 miesięcy i zostało już na nie pobrane świadczenie z RKO w łącznej przysługującej wysokości. Każdy rodzic/opiekun ma wybór świadczenia, z jakiego chce skorzystać (dofinansowanie żłobka czy RKO).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wysokość zasiłku żłobkowego i czas trwania programu

Maksymalna miesięczna kwota to 400 zł. Dopłata nie może być wyższa niż miesięczny koszt, jaki ponosi się za pobyt dziecka w danym miejscu. Do opłaty nie wlicza się wyżywienia i pobocznych kosztów. ZUS przekazuje dofinansowanie na konto żłobka, klubu czy opiekuna dziennego do każdego 20 dnia miesiąca. Świadczenie przysługuje dzieciom w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.

Wniosek o dofinansowanie składa się bezpośrednio w ZUS, lecz trzeba zrobić to drogą elektroniczną. Na stronie internetowej znajdziesz instrukcję i dokładne wytyczne na temat potrzebnej dokumentacji, która będzie przydatna podczas rozpatrywania wniosku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także