"Reklamują" dzieci w internecie. Nietypowy pomysł daje efekty
Wiele osób może być zaskoczonych tym nietypowym pomysłem, na który zdecydowali się pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Bardzo zależy im na tym, aby każde dziecko miało taką samą szansę na szczęśliwe życie i znalazło kochających rodziców. Na czym polega akcja dziecka z ogłoszenia?
18.01.2024 17:48
Życie pisze różne scenariusze, przez co niektórzy mają już od dnia narodzin o wiele trudniej niż inni. W takiej sytuacji znalazły się dzieci, które z rozmaitych powodów trafiły do placówek opiekuńczo-wychowawczych podlegających Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Gdańsku i zostały osierocone. Czekają tam na nowe rodziny, które zabiorą je do domów, a bardzo często tak się nie dzieje. Z tego powodu MOPR postanowił zorganizować kampanię pod hasłem "Daj przyszłość — zostań rodziną zastępczą".
Dziecko z internetu?
Idea akcji wynika z ogromnej liczby osieroconych dzieci, a w listopadzie ubiegłego roku było ich aż 348! Istnieją rodziny zastępcze, do których noworodki mogłyby trafić, ale w samym Gdańsku jest ich zbyt mało, co stanowi poważny problem. Z tego powodu w mediach społecznościowych gdańskiego MOPR-u zaczęły pojawiać się ogłoszenia z dziećmi, które czekają na swoje rodziny. Pracownicy opisują w nich imię, datę urodzenia oraz historię każdego malucha, jak również zameiszczają informacje o jego zdrowiu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W tej odważnej kampanii jest metoda, ponieważ czytający posty zgłaszają się jako chętni do zostania rodzinami zastępczymi dla dzieci. Dzięki mocy internetu oraz mediów społecznościowych akcja "Daj przyszłość — zostań rodziną zastępczą" dociera do wielu osób, które decydują się na tak śmiały oraz niezwykle potrzebny dzieciom krok. Akcja ta ma wiele istotnych dla lokalnego społeczeństwa walorów, ponieważ jest edukacyjna. Dzięki niej wiele osób zaczęło rozróżniać adopcję od rodziny zastępczej, a także poznawać procedury, jakie muszą spełnić. Wszystko to, robią dla dobra dzieci!
Co trzeba zrobić, aby mieć pieczę zastępczą nad dzieckiem?
Na samym początku trzeba pamiętać o tym, że to niezwykle odpowiedzialne zobowiązanie i nie każdy mu podoła. Rodzicem zastępczym może zostać osoba, która jest w pełni zdrowia fizycznego oraz psychicznego, jak również ma zdolność do czynności prawnych, a także opieki nad dzieckiem. Taka osoba musi też przejść 3-miesięczne szkolenie, które przygotowuje do tego niełatwego zadania i na koniec uzyskać zaświadczenie kwalifikujące na rodzica zastępczego.