DomRośliny doniczkoweMasz monsterę? Posłuchaj rad kwiaciarki, inaczej nici z pięknych liści

Masz monsterę? Posłuchaj rad kwiaciarki, inaczej nici z pięknych liści

Młody liść monstery.
Młody liść monstery.
Źródło zdjęć: © Genialne | Genialne

11.04.2024 10:33

Monstera to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Zachwyca ogromnymi, dziurawymi liśćmi. Jak dbać o monsterę, aby zachwycała swoim wyglądem? Zastosuj się do rad doświadczonej kwiaciarki.

Monstera to kwiat, który był popularny już w czasach PRL-u. Zdobił większość urzędów i klatek schodowych. Wyróżnia się ogromnymi, dziurawymi liśćmi. Po latach znów wróciła do łask i stała się jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych.

Istnieje kilka różnych gatunków monstery, różniących się od siebie rozmiarami i wyglądem. Monstera z dziurami to monstera deliciosa. Odpowiednio zadbana wypuści pierwsze dziurawe liście już po roku. Jak dbać o monsterę, żeby wypuściła liście? Podpowiadamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak dbać o monsterę?

Monstera to pnącze z rodziny obrazkowatych. Naturalnie występuje w ciepłym i wilgotnym klimacie, jednak można uprawiać ją też w domu. Na świecie występuje aż 37 gatunków monstery, a najpopularniejsze z nich to monkey monstera, monstera mimia i monstera deliciosa, która ma największe liście.

Jak dbać o monsterę, aby zachwycała swoim wyglądem? Zadbaj o odpowiednią ziemię. Powinna być lekka i przepuszczalna. W sezonie wiosenno-letnim podlewaj roślinę raz w tygodniu, a jesienno-zimowym raz na 10 dni. Monstera najlepiej czuje się w ciepłym i wilgotnym środowisku, dlatego też trzeba zapewnić jej dobrze oświetlone stanowisko. Liście należy zraszać raz w tygodniu, żeby zapobiec brązowieniu.

Monstera potrzebuje regularnego nawożenia. Wykorzystaj do tego biohumus, nawóz ze skórki banana lub nawóz z kawy. Zabieg należy powtarzać raz w tygodniu w okresie intensywnego kwitnienia, który wypada wiosną i latem.

Chcesz, żeby monstera miała dziurawe liście? Zastosuj się do rad kwiaciarki

Stosując się do powyższych rad, będziesz cieszyć się piękną i zdrową monsterą. Zdarza się jednak, że roślina miesiącami nie chce wypuścić dziurawych liści. Jak dbać o monsterę, żeby miała dziurawe liście? Zastosuj się do rad Anny Skorupskiej, popularnej instagramerki znanej jako @make_life_greener.

W jednym ze swoich ostatnich filmików wyjaśniła, jak dbać o monsterę, aby wypuściła jak najwięcej dziurawych liści. Młodą sadzonkę powinno się codziennie obracać, aby każdy liść miał dostęp do promieni słonecznych. Kiedy kwiat nieco urośnie, trzeba będzie włożyć podpórkę do ziemi. Monstera z podpórką może stać bezpośrednio przy oknie. Dzięki szerokiemu rozłożeniu liści promienie słoneczne dotrą w każdy zakątek rośliny. To jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych przy monsterze.

Uprawa monstery to nauka cierpliwości. Pierwsze dziurawe liście pojawiają się dopiero po roku uprawy, a nawet później. Jeśli chcesz nieco przyśpieszyć ten proces, zapewnij roślinie stały dostęp do światła i podporę, po której będzie mogła się piąć. Kupisz ją w każdym sklepie ogrodniczym. Trzymaj się tych zasad, a za rok monstera będzie zachwycać swoim wyglądem.

Źródło: Instagram @make_your_life_greener.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także