DomRośliny doniczkowePodaję monsterze nawóz ze śmietnika. Rośnie bujnie i zdrowo

Podaję monsterze nawóz ze śmietnika. Rośnie bujnie i zdrowo

Piękny liść monstery
Piękny liść monstery
Źródło zdjęć: © Freepik | freepik
25.12.2023 15:15

Monstera, znana również jako roślina z sercowatymi liśćmi, jest obecnie niezwykle popularna. Jej charakterystyczne liście można dostrzec na różnego rodzaju gadżetach, ale prawdziwe piękno tej rośliny ujawnia się dopiero, gdy zaczynamy ją uprawiać w donicy.

Dzięki niej możemy stworzyć w naszym domu klimat tropikalnej dżungli. Monstera pięknie wypełnia przestrzeń, osiągając imponującą wysokość nawet do dwóch metrów. Roślina ta nie jest zbyt wymagająca, ale warto ją odpowiednio pielęgnować i wspierać jej rozwój. W tym celu przyda się nawóz do monstery, który możemy przygotować samodzielnie z kuchennych resztek.

Chcesz uprawiać monsterę? Nie musisz być doświadczonym ogrodnikiem

Uprawa monstery nie jest trudna ani skomplikowana. To duża roślina, ale nie ma bardzo złożonych wymagań. Opieka nad nią jest prosta — jeśli monsterze coś dolega lub nie pasują jej warunki, szybko sygnalizuje to zmianą wyglądu liści. Prawda, że łatwe? Sama daje komunikaty, więc czujny "opiekun" może szybko zareagować i rozwiązać bolączki rośliny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli będziesz pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji monstery i postarasz się ich pilnie przestrzegać, sukces murowany. Już za niedługo zobaczysz duże, skórzaste liście i dobrą ogólną kondycję kwiatu. Dojrzałe liście monstery mają charakterystyczne wycięcia — to nie jest wada i nie oznacza pęknięć czy ubytków. Taka właśnie uroda monstery ;)

Jakie stanowisko lubi monstera?

Jeśli myślisz nad zakupem monstery do swojego domu, musisz wziąć pod uwagę, że wymaga naprawdę sporo miejsca. Nie będzie jej dobrze w pomieszczeniach ciasnych i zacienionych. Nie oznacza to jednak, że preferuje stanowisko nasłonecznione — wystawienie jej na działanie promieni słonecznych doprowadziłoby do poparzeń. Woli być dokładnie pomiędzy — w miejscu jasnym o rozproszonym świetle lub lekko cienistym. Jeśli postawisz monsterę w okolicy parapetu — będzie czuła się świetnie, a jeśli ten parapet znajdować się będzie od strony wschodniej lub zachodniej — tym lepiej.

Jak pobudzić wzrost monstery?

Nie wybieraj się do sklepu. Jest coś znacznie lepszego niż profesjonalne preparaty. Zamiast przepłacać, wykorzystaj to, co masz w domu. To zarówno oszczędność, jak i praktyka w stylu zero-waste. Środek, który skutecznie pobudzi monsterę, jest dostępny dla każdego i często... ląduje na śmietniku.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana?

Tak, to właśnie o skórce banana była mowa wcześniej. Zawiera multum składników odżywczych, które są gwarantem bujnego wzrostu nie tylko monstery, ale i innych roślin. Gdzie szukać tak potrzebnego potasu i fosforu? Skórka banana ma ich pod dostatkiem! Jeśli chcesz odżywić monsterę nawozem z banana, to proste.

Zadanie to jest na tyle niekłopotliwe, że nie musimy planować tego z dużym wyprzedzeniem. Wystarczy przygotować jedną skórkę banana. Co ważne, musisz dokładnie sprawdzić, czy nie zostało na niej dużo miąższu. Wrzuć ją do litrowego słoika i zalej ciepłą wodą. Teraz pora na próbę cierpliwości — odstaw naczynie w ciepłe miejsce na dwa dni. Gdy ten czas minie, rozcieńcz nawóz z wodą w proporcji 1:1 i podlej monsterę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także