Balkon i ogródNie czekaj do maja. Sprawdź, jakie kwiaty cebulowe można sadzić już w kwietniu

Nie czekaj do maja. Sprawdź, jakie kwiaty cebulowe można sadzić już w kwietniu

Cebulki kwiatów.
Cebulki kwiatów.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | photka

04.04.2024 13:40

Kwiaty cebulowe to nie tylko tulipany czy hiacynty! Istnieje mnóstwo gatunków kwiatów cebulowych, które warto mieć w swoim ogrodzie. To wdzięczna grupa roślin, która może być z nami przez wiele lat. Wystarczy jedynie wiedzieć, jak pielęgnować kwiaty cebulowe i kiedy je sadzić. Kwiecień to idealny czas na takie prace ogrodowe.

Może nie wiesz, ale większość wiosennych i letnich kwiatów to właśnie te cebulowe. W zależności od gatunku mają one różny okres kwitnienia. Już na początku wiosny bardzo ważne jest, by wybrać odpowiedni moment na sadzenie kwiatów cebulkowych. Jeśli pogoda nie będzie sprzyjająca, cebulki nie będą mogły się rozwinąć. Na szczęście istnieje ogrodniczy kalendarz, który poddaje idealne terminy.

Kwiaty cebulowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Jeśli marzy ci się kolorowa rabata, koniecznie postaw na kwiaty cebulowe. Podczas zakupu cebul zwróć uwagę na kilka istotnych szczegółów. To właśnie od cebulek zależy, czy rośliny będą mocne i zdrowe. W jakie cebulki warto inwestować? Muszą być twarde, bez przebarwień czy zmian chorobowych. Jeśli cebulka zaczyna wypuszczać liście, to nie nadaje się do sadzenia.

Kiedy decydujesz się na kwiaty cebulowe, musisz przygotować im odpowiednie miejsce w ogrodzie. Ziemia musi być wolna od chwastów, spulchniona i wyrównana. Takie rośliny nadają się również do doniczek, co może być dużym plusem dla osób mieszkających w bloku. Podczas sadzenia kieruj się zasadą — dołek na sadzonkę powinien być trzykrotnie dłuższy, niż sama cebula. Na sam koniec kilka słów o podlewaniu. Kwiaty cebulowe lubią wilgoć, ale nie bagno. Jeśli będą mieć za mokro, cebula zacznie gnić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy sadzić kwiaty cebulowe? Kwiecień to najlepszy miesiąc

Ogrodnicy twierdzą, że kwiaty cebulowe, które mają rozkwitać latem, najlepiej sadzić w kwietniu i maju. Zaczyna się od tych bardziej odpornych gatunków, by następnie zasadzić te, które potrzebują więcej opieki. Dziś na tapecie kwiaty cebulowe, które warto sadzić w kwietniu.

Pierwsza wskazówka do sadzenia, to pogoda za oknem. Znasz ten wierszyk "Kwiecień, plecień co przeplata..."? Właśnie dlatego trzeba obserwować prognozy i wybrać taki okres, gdy na zewnątrz utrzymuje się temperatura na poziomie 10-15 stopni Celsjusza. Oto kilka gatunków, które warto sadzić w kwietniu.

  • Mieczyki, frezje, krokosmie czy tygrysówki pawie – sadzi się je wprost do gruntu, najlepiej w połowie miesiąca.
  • Kanny, dalie i begonie – lepiej posadzić w doniczce już w kwietniu. W połowie maja można je przenieść do ogrodu, lecz musi być to okres, gdy nie będzie już żadnych chłodów.

Czy kwiaty cebulowe trzeba wykopywać z ogrodu?

Jedni mówią, że nie trzeba, inni wręcz odwrotnie – jak to wygląda w praktyce? Wszystko zależy od gatunku kwiatów. Te, które sadzi się w kwietniu i maju, nie są odporne na mróztrzeba je wykopywać. Zupełnie inaczej jest w przypadku kwiatów cebulowych, które sadzi się jesienią. Większość z nich przetrwa zimę i rozkwitnie, gdy tylko nadejdzie pierwsze wiosenne ocieplenie.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także