UrodaDomowe kosmetykiMiksuję i mam płynne złoto na twarz i włosy. Zastępuje kilka kosmetyków

Miksuję i mam płynne złoto na twarz i włosy. Zastępuje kilka kosmetyków

Sok z ziemniaków to eliksir piękna na skórę i włosy.
Sok z ziemniaków to eliksir piękna na skórę i włosy.
Źródło zdjęć: © Freepik
04.01.2024 14:22

Sok z ziemniaka to naturalny produkt, który doskonale sprawdza się w pielęgnacji urody. Jest szczególnie zalecany do stosowania na skórę i włosy, ponieważ działa na nie odżywczo i regenerująco. Ale to nie jedyne jego właściwości. Jakie jeszcze korzyści może przynieść płyn z ziemniaka dla urody?

Ziemniaki są jednym z najpopularniejszych warzyw, które są często wykorzystywane w polskiej kuchni. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że z uwagi na ich cenny skład, mogą być także stosowane do pielęgnacji urody.

Jakie właściwości ma sok z ziemniaka?

Ziemniaki są bogatym źródłem witamin (K, C, A, witaminy z grupy B) i składników mineralnych (potas, wapń, żelazo, fosfor i magnez), które mają pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i na kondycję włosów i cery.

Sok z surowych bulw wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Działa na skórę łagodząco, przeciwgrzybiczo, odświeżająco. Ma również działanie przeciwłupieżowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego warto stosować sok z ziemniaka na włosy?

Sok z ziemniaka pomaga regulować pH skóry głowy. Niszczy także drożdże, które prowadzą do powstawania łupieżu i są przyczyną innych problemów ze skórą głowy. Efektem stosowania soku z ziemniaka jest odżywienie cebulek, a tym samym zmniejszenie wypadania włosów oraz szybszy wzrost. Pasma stają się dzięki niemu lśniące i zdrowsze.

Jak sok ziemniaka na skórę?

Sok z ziemniaka to źródło składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na cerę. Ziemniak jest naturalnym źródłem kwasu hialuronowego, dlatego płyn przygotowany na jego bazie doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery suchej i odwodnionej. Stosowanie go pomoże ją nawilżyć i zmiękczyć, a także przywróci jej elastyczność, a więc zniwelować oznaki starzenia się.

Ten prosty preparat poprawia ogólny stan skóry, zwęża pory, a także redukuje worki i cienie pod oczami. Co ważne, pomaga również zwalczyć szereg problemów skórnych, takich jak stany zapalne, zmiany trądzikowe, podrażnienia, oparzenia czy obrzęki. Dzięki zawartości witaminy C dobrze radzi sobie także z usuwaniem przebarwień.

Dla kogo polecany jest sok z ziemniaka?

Sok z ziemniaka doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, zmęczonej, starzejącej się, podrażnionej, ziemistej, pozbawionej blasku oraz trądzikowej. Można stosować go do picia, a także jako tonik — bezpośrednio na skórę. W pierwszym przypadku odradza się stosowanie go osobom zmagającym się z cukrzycą, przewlekłym zapaleniem żołądka, dzieciom oraz kobietom w ciąży. Picie lub nakładanie na skórę soku z ziemniaków nie jest wskazane w przypadku występowania reakcji alergicznej na ziemniaki.

Nadmierne spożywanie lub nieprawidłowe przechowywanie soku z ziemniaków może skutkować zatruciem i innymi niepożądanymi skutkami ubocznymi. Zalicza się do nich przede wszystkim nudności, wymioty, biegunkę oraz gorączkę.

Jak zrobić sok z ziemniaka?

Aby zrobić domowy sok z ziemniaka, potrzebujesz blendera, szklanki wody, trzech ziemniaków i opcjonalnie soku z cytryny. Bulwy obierz, umyj i pokrój na kawałki. Następnie wrzuć je do blendera, dodaj pozostałe składniki i zmiksuj wszystko do uzyskania jednolitej konsystencji. Alternatywnym sposobem przygotowania soku jest wykorzystanie sokowirówki. Trzecia opcja to starcie ziemniaków na tarce i odciśnięcie ich przez gazę.

Jeśli chcesz pić sok z ziemniaka, spożywaj trzy razy dziennie po jednej łyżce płynu. Pamiętaj, że przedawkowanie może skutkować zatruciem pokarmowym. Jeżeli zamierzasz nakładać preparat na twarz, używaj go dwa razy dziennie jak toniku. Do pielęgnacji włosów sok z ziemniaków najlepiej wykorzystać jako wcierkę do skóry głowy. Po prostu nanieś płyn na skalp i delikatnie wmasuj, a po kilkunastu minutach spłucz.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także