PoradySprzątanieMyjąc lodówkę, na pewno zapominasz o małym elemencie. Sam sobie robisz kłopot

Myjąc lodówkę, na pewno zapominasz o małym elemencie. Sam sobie robisz kłopot

Myjąc lodówkę, zawsze pamiętam o tym szczególe i mam spokój
Myjąc lodówkę, zawsze pamiętam o tym szczególe i mam spokój
Źródło zdjęć: © Genialne | Genialne
20.03.2024 09:43, aktualizacja: 20.03.2024 09:59

Mycie lodówki jest koniecznym zabiegiem, bez którego nie może ona pracować pełną parą. Wiele osób myśli, że przetarcie wnętrza urządzenia w zupełności wystarczy, ale to nie rozwiązuje problemu. Ten jeden niepozorny element robi ogromną różnicę. Czym jest i jak wyczyścić skraplacz wody w lodówce?

Podczas mycia lodówki skupiamy się najczęściej na pozbyciu się z niej nieprzyjemnego zapachu lub zalążków pleśni, a także na sprawdzeniu etykiet znajdujących się tam produktów. Wszyscy doskonale pamiętamy też o tym, aby podczas czyszczenia lodówki odłączyć ją od prądu, wyjąć półki i złapać za szmatkę. Czy to oznacza, że nasze urządzenie będzie pracować bez szwanku? Jeśli zapomnisz o wyczyszczeniu skraplacza w lodówce, to zdarzy się niemała awaria.

Co to jest skraplacz w lodówce?

Mało kto wie, że podczas mycia lodówki pomijamy kluczowy dla jej funkcjonowania element, czyli skraplacz. Niewielu wie, gdzie on się znajduje i czym tak naprawdę jest, a żeby dostać się do skraplacza w lodówce, trzeba skupić się na tyle lodówki. Właśnie tam znajdują się charakterystyczne pokręcone rurki, których zadaniem jest schładzać czynnik chłodzący, a potem zamieniać go w ciecz, a cały proces powinien być nam znajomy z lekcji przyrody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z pewnością jesteś zaskoczony nie tylko działaniem skraplacza, ale przede wszystkim jego umiejscowieniem w lodówce. Nic więc dziwnego w tym, że podczas jej mycia zapominamy o nim notorycznie, a potem dziwimy się, że lodówka nie robi tego, co powinna. Cały mechanizm chłodziarek jest niezwykle ważny podczas czyszczenia, ponieważ to on, a nie lśniące i zdezynfekowane półki, decyduje o żywotności lodówki. Jak wyczyścić ten niepozorny skraplacz wody w lodówce? Nic prostszego!

Jak wyczyścić skraplacz wody w lodówce?

Skoro już wiesz, gdzie znajdują się zwoje skraplacza w lodówce, to pora, abyś wiedział, jak skutecznie go umyć. Do tego przyda się nie tylko szmatka, a nawet szczotka z miękkiego włosia, ale przede wszystkim cierpliwość. Skraplacz w lodówce, który nie był czyszczony przez pewien czas, może nie zachęcać do mycia, ale nie ma powodu do niechęci. Po wyłączeniu lodówki wystarczy zajrzeć za jej tył i kilkukrotnie pozbyć się narosłych warstw kurzu oraz brudu na skraplaczu. Ruch z góry do dołu sprawi, że skraplacz w błyskawicznym tempie zacznie wyglądać jak nowy.

Takie czyszczenie skraplacza w lodówce powinniśmy wykonywać przynajmniej raz na pół roku lub wtedy, kiedy w urządzeniu zaczyna zbierać się woda, a temperatura we wnętrzu zmienia się jak w kalejdoskopie. Jakie płyną korzyści z czystego skraplacza? Lodówka zacznie chłodzić, przez co nie będzie się nagrzewać i pochłaniać energii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także