PoradySprzątanieMyjąc lodówkę, na pewno zapominasz o małym elemencie. Sam sobie robisz kłopot

Myjąc lodówkę, na pewno zapominasz o małym elemencie. Sam sobie robisz kłopot

Myjąc lodówkę, zawsze pamiętam o tym szczególe i mam spokój
Myjąc lodówkę, zawsze pamiętam o tym szczególe i mam spokój
Źródło zdjęć: © Genialne | Genialne

20.03.2024 09:43, aktual.: 20.03.2024 09:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mycie lodówki jest koniecznym zabiegiem, bez którego nie może ona pracować pełną parą. Wiele osób myśli, że przetarcie wnętrza urządzenia w zupełności wystarczy, ale to nie rozwiązuje problemu. Ten jeden niepozorny element robi ogromną różnicę. Czym jest i jak wyczyścić skraplacz wody w lodówce?

Podczas mycia lodówki skupiamy się najczęściej na pozbyciu się z niej nieprzyjemnego zapachu lub zalążków pleśni, a także na sprawdzeniu etykiet znajdujących się tam produktów. Wszyscy doskonale pamiętamy też o tym, aby podczas czyszczenia lodówki odłączyć ją od prądu, wyjąć półki i złapać za szmatkę. Czy to oznacza, że nasze urządzenie będzie pracować bez szwanku? Jeśli zapomnisz o wyczyszczeniu skraplacza w lodówce, to zdarzy się niemała awaria.

Co to jest skraplacz w lodówce?

Mało kto wie, że podczas mycia lodówki pomijamy kluczowy dla jej funkcjonowania element, czyli skraplacz. Niewielu wie, gdzie on się znajduje i czym tak naprawdę jest, a żeby dostać się do skraplacza w lodówce, trzeba skupić się na tyle lodówki. Właśnie tam znajdują się charakterystyczne pokręcone rurki, których zadaniem jest schładzać czynnik chłodzący, a potem zamieniać go w ciecz, a cały proces powinien być nam znajomy z lekcji przyrody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z pewnością jesteś zaskoczony nie tylko działaniem skraplacza, ale przede wszystkim jego umiejscowieniem w lodówce. Nic więc dziwnego w tym, że podczas jej mycia zapominamy o nim notorycznie, a potem dziwimy się, że lodówka nie robi tego, co powinna. Cały mechanizm chłodziarek jest niezwykle ważny podczas czyszczenia, ponieważ to on, a nie lśniące i zdezynfekowane półki, decyduje o żywotności lodówki. Jak wyczyścić ten niepozorny skraplacz wody w lodówce? Nic prostszego!

Jak wyczyścić skraplacz wody w lodówce?

Skoro już wiesz, gdzie znajdują się zwoje skraplacza w lodówce, to pora, abyś wiedział, jak skutecznie go umyć. Do tego przyda się nie tylko szmatka, a nawet szczotka z miękkiego włosia, ale przede wszystkim cierpliwość. Skraplacz w lodówce, który nie był czyszczony przez pewien czas, może nie zachęcać do mycia, ale nie ma powodu do niechęci. Po wyłączeniu lodówki wystarczy zajrzeć za jej tył i kilkukrotnie pozbyć się narosłych warstw kurzu oraz brudu na skraplaczu. Ruch z góry do dołu sprawi, że skraplacz w błyskawicznym tempie zacznie wyglądać jak nowy.

Takie czyszczenie skraplacza w lodówce powinniśmy wykonywać przynajmniej raz na pół roku lub wtedy, kiedy w urządzeniu zaczyna zbierać się woda, a temperatura we wnętrzu zmienia się jak w kalejdoskopie. Jakie płyną korzyści z czystego skraplacza? Lodówka zacznie chłodzić, przez co nie będzie się nagrzewać i pochłaniać energii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także