Myślisz, że jedzą żaby? Naukowcy odkryli smutną prawdę o diecie bocianów

Bociany na łące.
Bociany na łące.
Źródło zdjęć: © Pixabay | RoyBuri

15.04.2024 12:04, aktual.: 15.04.2024 12:22

Wymieniając zwiastuny wiosny, nie można w nich pominąć bociana białego. Pierwsze osobniki już osiedliły się na terenie całej polski. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co jedzą bociany? Większość powie, że żaby, ale prawda jest o wiele bardziej przerażająca.

Bociany to te ptaki, które ciężko pomylić z jakimkolwiek innym gatunkiem. Dumne ptaszyska z długimi nogami często widywane są na łąkach i mokradłach, gdzie szukają pożywienia. Choć ich dieta jest nam znana, to po ostatnich badaniach, wyszło na jaw, że bociany poza żabami jedzą coś, co zdecydowanie nie powinno lądować w ich żołądkach.

Co jedzą bociany? To dość krwiożercze ptaki

Bocian biały jest na tyle dużym ptakiem, że jedzenie ziaren i owoców zupełnie go nie satysfakcjonuje. W jego diecie znajdują się głównie małe zwierzęta, które jest w stanie łatwo pochwycić. Bociany często żerują na mokradłach, gdzie polują na ślimaki, chrząszcze i pijawki. Na łąkach wyłapują myszy, nornice i krety, a czasami są w stanie zabrać pisklęta z obcego gniazda!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co w kwestii żab, które są kojarzone jako główne pożywienie bocianów? Owszem ptaki je jedzą, lecz nie tak często, jak nam się wydaje. Żaby to jedynie uzupełnienie diety bocianów, gdyż w ostatnich latach płazów jest o wiele mniej niż kiedyś. Co ciekawe, młode bociany zaraz po wykluciu się są karmione głównie dżdżownicami, dopiero później dostają większe zdobycze. Jeśli w gnieździe znajduje się cztery małe bociany, to rodzice muszą im dostarczyć ok. 3 kg pożywienia na dzień.

Bociany nie trawią kości, pancerzy i sierści, dlatego te "odpadki" kończą w postaci wypluwek, które formują się w żołądku bociana. W gnieździe, jak i pod nim jest ich pełno i to właśnie dzięki nim naukowcy mogą zweryfikować dietę bocianów.

Jaka jest smutna prawda o dzisiejszej diecie bocianów?

Powyższe informacje na temat diety bocianów są jak najbardziej aktualne, lecz w ostatnim badaniu wykryto jeszcze jeden pokarm, którym aktualnie żywią się bociany. Ptaki zaczęły zjadać śmieci, głównie plastikowe odpady i filtry od papierosów. Bociany zaczynają zmieniać swoją dietę, na podstawie tego, co jest najbardziej dostępne. Skoro w pobliżu swoich gniazd znajdują śmieci, to część z nich zaczęła je zjadać, myląc je z naturalnym pożywieniem.

To bardzo niepokojące zjawisko, które porusza biologów na całym świecie. Zjadanie śmieci może zagrozić przyszłej populacji bocianów, które zaczną masowo wymierać przez zatrucia ludzkimi odpadkami. Przyroda zaczyna zmieniać kierunek, lecz nie w dobrą stronę. Jeśli ludzie nie zaczną żyć w bardziej ekologiczny sposób, majestatyczne bociany mogą stać się wymarłym gatunkiem, a pierwszy zwiastun wiosny przejdzie do historii.

Źródło: link.springer.com.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także