NewsyNiebieskie żaby w Polsce? Można je zobaczyć tylko przez dwa tygodnie

Niebieskie żaby w Polsce? Można je zobaczyć tylko przez dwa tygodnie

Niebieska żaba
Niebieska żaba
Źródło zdjęć: © Getty Images, | FloWBo
04.04.2024 15:34

Niebieska żaba wcale nie występuje jedynie w bajkach. Można ją spotkać nawet w Polsce, ale głównie na nizinach i tylko przez okres dwóch tygodni. Co ciekawe, niebieskim kolorem szczycą się tylko samce. Podpowiadamy kiedy i gdzie występuje żaba moczarowa!

Należy podkreślić, że na terenie Polski żaba moczarowa jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Oznacza to, że nie wolno tych płazów dotykać, przenosić ani oczywiście w żaden sposób krzywdzić. Obecnie mamy wczesną wiosnę, a to oznacza, że trwają żabie gody. To właśnie w tym okresie u samców żab moczarowych ubarwienie zmienia się na piękny, błękitny kolor. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje. Sprawdź, w jakim miejscu oraz okresie można spotkać tak wyjątkowe żaby.

Kiedy i gdzie występuje niebieska żaba?

Żaba moczarowa to gatunek płaza, który występuje w Afryce, Europie Północnej oraz Azji Północnej. Na szczęście niebieska żaba często występuje również w Polsce. Można ją spotkać na suchych łąkach, polanach, w lasach oraz terenach typowo podmokłych. Żaba moczarowa pożywia się pająkami, ślimakami, owadami oraz drobnymi zwierzętami. Ciekawostką jest, że niebieska żaba, która żyje na terenach, gdzie występują niże temperatury, wyróżnia się tym, że zapada w sen zimowy. Co więcej, jej spoczynek wtedy wcale nie odbywa się w rzece, czy na bagnach, ale na suchym lądzie. Kiedy można spotkać żabę moczarową?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli zależy ci na spotkaniu niebieskiej żaby moczarowej, to musisz się pospieszyć. Żaby te przybierają niebieskie barwy tylko na czas swoich godów. Okres ten u żab moczarowych trwa dwa tygodnie. To właśnie początek kwietnia jest idealną porą kiedy żaby rozpoczynają swoje amory. Jeśli chcesz je podglądnąć, to musisz być cichy i ostrożny. Płazy te są niezwykle szybkie i płochliwe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żaby moczarowe

Jak wygląda żaba moczarowa?

Żaba moczarowa nie jest dużym płazem. Długość ciała niebieskiej żaby maksymalnie dochodzi do około 8 centymetrów. Jeśli chodzi o masę ciała, to samice ważą około 24 gramy, natomiast samce maksymalnie dochodzą do 30 gramów. Żaba moczarowa ma wypukłe oczy. Jej ubarwienie przypomina trochę kolory żaby trawnej, czyli różne odcienie koloru brązowego.

Czy tylko samce są niebieskie?

Należy podkreślić, że tylko samce żaby moczarowej zmieniają swoje ubarwienie na kolor niebieski. Co jest przyczyną tak nietypowej zmiany? Na stronie naukadlaprzyrody.pl możemy przeczytać, że:

Proces zmiany koloru u samców żab moczarowych nie został jeszcze zbadany, ale najprawdopodobniej jest on wynikiem rozpraszania światła przez odbijające je specjalne płytki znajdujące się w komórkach zawierajacych barwniki, czyli chromatoforach (a dokładnie w irydoforach). A regulują go zmiany poziomu hormonów płciowych.

Samce żab chcąc zwabić partnerki podczas godów, zmieniają swoje ubarwienie na takie, które jest bardziej widoczne i może wydać się atrakcyjniejsze. Samce chcą się wyróżnić od samic, aby nie doszło do pomyłki przy próbie rozmnażania. To jednak nie wszystko. Samce podczas godów głośno nawołują swoje potencjalne partnerki, a kiedy już je złapią, to bardzo mocno się ich trzymają. A wy mieliście już szansę spotkania żaby moczarowej?

Źródło: Naukadlaprzyrody.pl

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także