NewsyLeśnicy znaleźli plastik w gniazdach bocianów czarnych. Zatrważające statystyki

Leśnicy znaleźli plastik w gniazdach bocianów czarnych. Zatrważające statystyki

Bocian czarny to leśny odpowiednik bociana białego, który niechętnie spędza czas w otoczeniu ludzi. Swoje gniazda zakłada wysoko w koronach drzew, a do tego potrzebny jest mu solidny materiał. Niestety bociany nie wiedzą, co zbierają, dlatego coraz częściej między patykami i trawą znajdują się kawałki foli i sznurków. Takie śmieci są bardzo niebezpieczne dla młodych bocianów!

Bociany w gnieździe.
Bociany w gnieździe.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Maris Maskalans

13.03.2024 17:55

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi opublikowała poruszający materiał o tym, jak niedbałość ludzka może wpływać na przyrodę. Leśnicy postanowili przebadać 53 gniazda bociana czarnego w celu zweryfikowania materiałów, z jakich korzystają ptaki. Okazało się, że w co czwartym gnieździe znajduje się mnóstwo ludzkich śmieci, które mogą zagrażać życiu ptaków.

Bociany budują gniazda z ludzkich śmieci, co kończy się dla nich tragicznie

Bocian czarny zbiera wszystko, co znajdzie w okolicy, by stworzyć stabilne gniazdo dla potomstwa. Poza patykami i trawą często znajduje kawałki folii, foliowe reklamówki i co najgorsze — sznurki ze sztucznego tworzywa. Choć wydają się niegroźne, mogą okaleczyć pisklęta. "W zbadanych 53 gniazdach dwa pisklaki miały nogi zaplątane w sznurki i były dosłownie przywiązane do gniazda" - pisze Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi.

Niestety ta historia ma słodko gorzkie zakończenie.

Jednego udało się uwolnić ze sznurków, rozmasować mu nogę i odstawić do gniazda. Od leśniczego wiemy, że wyleciał z gniazda szczęśliwie. W innym gnieździe pisklak był już tak niefortunnie zaplątany w sznurki, że doszło do zatrzymania krążenia w nodze, martwicy tkanki i konieczna była amputacja kończyny powyżej stawu skokowego. Ale wskutek powikłań pooperacyjnych jego stan się pogorszył i niestety nie udało się go uratować...

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi

Trzeba przyznać, że takie sytuacje to wina ludzi. Gdyby nie dochodziło do rozrzucania śmieci i robienia dzikich wysypisk, bociany nie miałyby okazji zbierać resztek materiałów. Dla nich to po prostu kolejny materiał do budowy gniazda. Zwierzęta nie są świadome ryzyka i zdają sobie sprawy, że sztuczne materiały są bardzo niebezpieczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obserwacja bocianów za pomocą kamerek online

Technologia jest na tyle rozwinięta, że obserwacja bocianów może odbywać się z wygodnego fotela w domu. W pobliżu gniazd umieszczone są małe kamery, które transmitują zachowanie zwierząt. W ten sposób leśnicy mogą obserwować czy nic złego nie dzieje się w gnieździe, a w razie potrzeby ruszyć z interwencją. Przez to bociany są nieco bezpieczniejsze.

Kamerki online są dostępne dla każdego. Dzięki nim pasjonaci ornitologii mogą podglądać każdy z etapów życia bocianów, począwszy od łączenia się w pary aż do wyklucia pisklaków i migracji. Takie kamerki to okazja do wzięcia udziału w bocianim życiu i dowiedzenia się czegoś o tych cudownych stworzeniach. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę "gniazda bocianów online" a pojawi się mnóstwo wyników z przeróżnych gniazd na terenie całej Polski.

bocian czarnybociangniazdo