PoradyDomowe trikiNa sam widok kot wpada w szał. By choinka przetrwała, musisz wykazać się sprytem

Na sam widok kot wpada w szał. By choinka przetrwała, musisz wykazać się sprytem

Jak zniechęcić kota do choinki?
Jak zniechęcić kota do choinki?
Źródło zdjęć: © Freepik | diana.grytsku

06.12.2023 11:44, aktual.: 13.12.2023 10:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zbliżają się święta. W wielu domach stoi już udekorowana choinka. Właściciele kotów nie mają lekko, bowiem zwierzęta traktują ozdoby niczym zabawki, niekiedy niszcząc przy tym choinkę. Co zrobić, aby kot zostawił drzewko w spokoju? Podpowiadamy.

Wystarczy jedno spojrzenie. Źrenice rozszerzają się, a kot już zaczyna szykować się do ataku. Po chwili choinka przewraca się, a wraz z nią, wszystkie ozdoby choinkowe lądują na ziemi. Brzmi jak scenariusz do reklamy, prawda? A to grudniowa codzienność większości właścicieli kotów.

Jak wiadomo, kot nie jest zwierzęciem skorym do współpracy. Nie trafiają do niego żadne tłumaczenia czy zakazy. Co można zrobić, żeby kot nie atakował drzewka? Jak zabezpieczyć przed nim choinkę? Podpowiadamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odpowiednie miejsce to podstawa

Chcesz, żeby kot wyrządził jak najmniej szkód? Przemyśl, gdzie postawisz choinkę. Drzewko powinno znajdować się z dala od mebli czy krzeseł, które umożliwiłyby mruczkowi skok. Zadbaj też o to, aby choinka miała stabilne podparcie. Plastikowe czy metalowe wsporniki nic nie dadzą. Potrzebujesz ciężkiej i masywnej doniczki, która zapewni drzewku stabilizację. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, rozstaw wokół niej niewielki kojec lub płotek.

A co z ozdobami? Cóż, właściciele kotów powinni unikać wieszania szklanych bombek, ale też i takich, na których znajdują się cekiny, brokat czy wystające zdobienia. Kot, który zbije ozdobę (a z pewnością stanie się tak choć raz), może się nią pokaleczyć. Niektóre mruczki będą próbowały je z jeść. W końcu z kotami nigdy nic nie wiadomo. Dla pewności zaopatrz się w plastikowe bombki.

Łańcuchy i girlandy — tak czy nie?

Łańcuchy i girlandy to nieodłączny element choinki. Niestety, to właśnie one stanowią dla kota największą atrakcję. Nie oznacza to, że musisz z nich rezygnować. Po prostu zawieś je wyżej — w miejscu, do którego kot nie będzie miał dostępu. Pamiętaj o kablach od lampek. Zadbaj o to, aby nie znajdowały się na widoku, bowiem koty traktują je niczym sznurki, a stąd już tylko krok do katastrofy.

Ostatnie i najważniejsze — zapewnij kotu rozrywkę. Zwierzę, które będzie miało szansę się wybiegać, nie będzie zainteresowane drzewkiem. Wystarczy 20 minut dziennie, aby mruczek się zmęczył. Nie zapomnij o smakołykach po zabawie. W ten sposób zaspokoisz instynkt łowczy. Zajęty zabawą kot nie będzie chciał już niczego atakować.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także