PoradyChcesz lepiej dogadywać się ze swoim kotem? Zacznij mrugać

Chcesz lepiej dogadywać się ze swoim kotem? Zacznij mrugać

Zrelaksowany kot na kolanach właściciela
Zrelaksowany kot na kolanach właściciela
Źródło zdjęć: © Freepik | thanyakij-12
25.11.2023 13:24

Komunikacja z pupilem, zwłaszcza kotem, bywa trudna. Ich zachowanie jest często pełne sprzeczności, przez co właściciel nie wie, co mruczek chce przekazać. W tym przypadku warto zacząć doszukiwać się niewielkich sygnałów ze strony pupila. Spójrz na jego pyszczek i czekaj, aż zamruga. W ten sposób dowiesz się, jak się czuje.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego koty tak wolno mrugają? Robią to rzadko i z dużym spowolnieniem, często patrząc na nas spod przymrużonych powiek. Czy wiesz, że takie zachowanie to inaczej mowa ciała kota, który chce ci przekazać pewne informacje? Dowiedz się, jak odczytywać pewne znaki, a twoja komunikacja z pupilem będzie znacznie lepsza!

Powolne mruganie kota. Jak je odczytywać?

Leżysz z kotem na kanapie, a ten przygląda ci się spod przymkniętych powiek, walcząc, by nie zamknąć ich do końca? To znak, że mruczek darzy cię sympatią. Behawioryści uważają, że ten powolny ruch to oznaka relaksu i zaufania. Powolne zamykanie oczu jest zupełnie inne niż nagłe mrugnięcie, które ma na celu nawilżenie powierzchni gałki ocznej.

Co ciekawe, koty mają tendencję do przyglądania się swoim właścicielom. Jeśli zaczniesz do niego powoli mrugać, zwierzak poczuje się bezpieczny i zaopiekowany. Warto inicjować taki kontakt w momencie, gdy zwierzak nam nie ufa. Powolne mruganie nieco go uspokoi, gdyż będzie czuł, że nie masz wobec niego złych zamiarów. Twój kot jest wystraszony? Warto dodać mu trochę otuchy w postaci wolnego mrugania. Musisz mieć rozluźnioną twarz i powolne ruchy. Wszelka gwałtowność przyniesie odwrotny skutek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyrażanie emocji u kotów. Na co zwrócić uwagę?

Każdy ruch kota to pewnego rodzaju przesłanka. Jeśli zwierzak leży w tzw. pozycji chleba (z podkulonymi łapkami), to wiedz, że czuje się dobrze, lecz przybiera pozycję, która pozwoli mu na szybką ucieczkę w razie nagłych kłopotów. Tak najczęściej zachowują się koty, które jeszcze nie do końca nas znają i chcą zachować pewien dystans. Jeśli natomiast kot leży z brzuszkiem do góry, możesz być pewny, że darzy cię bezgranicznym zaufaniem. Brzuch to najbardziej wrażliwe miejsce i często sam dotyk to zbyt dużo dla naszego kota.

Jeśli kot wpatruje się w nas szeroko otworzonymi oczami z wyraźnie powiększonymi źrenicami to znak, że coś jest nie tak i zwierzak czuje się źle. Jeśli do tego wykonuje bardzo powolne ruchy i kuli się przy ziemi, to znak, że pupil czuje strach i chce uciec przed napastnikiem.

Kot śpiący na grzbiecie
Kot śpiący na grzbiecie© Freepik | Esin Deniz

Postawa ogona to również jasny sygnał o jego samopoczuciu. Postawiony i sztywny ogonek to dobry znak, natomiast skulony i schowany między nogami zwiastuje, że zwierzak czuje się zagrożony. Warto również wspomnieć o specyficznym ocieraniu się i owijaniu ogona o nasze nogi. W ten sposób kot zaznacza cię swoim zapachem i mówi "ten człowiek jest mój".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także