NewsyNa Słowacji zbierają niedopałki papierosów. Powstaną z nich drogi?

Na Słowacji zbierają niedopałki papierosów. Powstaną z nich drogi?

Niedopałki leżą na ulicy
Niedopałki leżą na ulicy
Źródło zdjęć: © via Getty Images | Colors Hunter - Chasseur de Couleurs

20.03.2024 16:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niedopałki papierosów to prawdziwa zmora, ale nie dla Słowaków. Nasi południowi sąsiedzi postanowili zrobić z nich użytek, być eko i wpisać się w trend zero waste. Czy niedopałki papierosów mogą się jeszcze przydać? Ten pomysł może wypalić.

Wszyscy wiemy, że palenie papierosów jest szkodliwe, a mimo wzrostu ich cen miłośnicy "puszczania dymka" wcale się nie zniechęcają. W efekcie niedopałków po papierosach przybywa, a chodniki oraz tereny zielone są nimi wprost uścielane. Słowacka firma Odvoz a Likvidácia Odpadu nie tylko je zbiera, ale ma ambitny plan na ich ponowne wykorzystanie. Czy niedługo będziemy jeździć po ekologicznych drogach z niedopałków po papierosach? 

Czy z niedopałków papierosów powstaną drogi?

Na taki pomysł wpadł Urząd Miasta Bratysławy, firma Odvoz a Likvidácia Odpadu oraz SPAK-EKO i EcoButt, które wspólnie postanowiły nie tylko zbierać, jak do tej pory niedopałki po papierosach, ale także nadać in nowe oraz użyteczniejsze życie. Według nich pierwszym krokiem jest świadoma segregacja niedopałków przez lokalnych mieszkańców, poprzez wrzucanie ich do odpowiedniego pojemnika. Słowaccy innowatorzy uważają, że filtr niedopałków papierosów posiada tak pożyteczne włókna, że po ich przetworzeniu sprawdzą się jako domieszka do asfaltu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co więcej, mają oni dowody na skuteczność tego pomysłu, ponieważ pierwszy asfalt z niedopałków papierosów jest już położony w miejscowości Żar nad Hronem. Taka droga to nie lada gratka, ponieważ nikt wcześniej nie wpadł na tak ciekawy, a przy tym pożyteczny pomysł, który jest ewenementem na skalę świata. Czy ta słowacka rewolucja na wykorzystanie niedopałków papierosów pozytywnie wpłynie na nasze środowisko, a przy tym będzie użyteczna? W Bratysławie już od początku bieżącego roku zbiera się niedopałki, które pewnie i tak znalazłyby się tam, gdzie nie powinny, zatruwając otoczenie toksycznymi substancjami.

Gdzie wyrzucać niedopałki papierosów?

Zanim pomysł naszych południowych sąsiadów stanie się międzynarodowym rozwiązaniem problemu niedopałków, to musimy sobie jakoś z nimi poradzić. Niewielu palaczy wie, że niedopałki po papierosach powinny znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane, które następnie trafiają do sortowni, czyli instalacji MBP lub spalarni. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z paczkami po papierosach, a tylko ich kartonik powinien trafić do makulatury. Folia z papierosów ma swoje miejsce w żółtym koszu na metale i tworzywa sztuczne. Nie oznacza to jednak, że odpowiednio segregowane niedopałki lub paczki po papierosach nie są szkodliwe dla nas oraz środowiska.

Źródło: portalspozywczy.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także