Najbardziej podchwytliwe równanie w internecie? Od miesięcy trwa bój o wynik
01.02.2024 18:49, aktual.: 01.02.2024 19:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jeśli myślisz, że rozumiesz matematykę, to szybko może się okazać, że jesteś w ogromnym błędzie. To równanie wycięło konkurencję i doprowadziło do wrzenia cały internet, a wszystko za sprawą zaledwie jednego działania, które przysparza wiele kłopotów. Zanim podasz wynik, lepiej zastanów się nad nim przynajmniej dwa razy.
Na pozór to równanie matematycznie wygląda niezwykle łatwo, przez co wiele osób może się na nim porządnie wyłożyć. Pewność siebie w połączeniu z brakami wiedzy matematycznej powoduje, że obliczenia są nieprawidłowe, nawet jeśli bardzo starasz się udowodnić swoje racje. Matematyka ma to do siebie, że nie można jej dowolnie interpretować, a odpowiedź może być tylko jedna. Jak więc podać poprawny wynik tego podchwytliwego równania?
Jak obliczyć to podchwytliwe równanie matematyczne?
Wpatrywanie się w grafikę to całkiem niezły pierwszy krok do rozwiązania tej morderczo trudnej łamigłówki. Często mówi się, że "diabeł tkwi w szczegółach", a w przypadku tego działania również możesz go znaleźć. Wiele osób widząc potęgowanie, z pewnością już nie ma sił na rozwiązanie tego równania, ale czy jest to powód do stresu lub lęku? W matematyce swoje emocje powinieneś odstawić na bok, ponieważ nigdy nie doprowadzą cię one do poprawnego wyniku, a tylko dodatkowo zirytują oraz zdemotywują do obliczeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dopiero teraz możesz rozwiązywać równanie, ale czy na pewno? Do obliczeń przyda się nie tylko kartka i długopis, ale też reguły matematyczne, których uczyłeś się w szkole. Mało kto jeszcze je pamięta, a co dopiero używa. Większość ludzi potrafi dobrze policzyć tylko swoje finanse, co niekiedy przydałoby się i w rozwiązywaniu zagadek lub łamigłówek matematycznych. Od czego więc zacząć? Najlepiej od początku, czyli od potęgowania, które może przyprawić o zawrót głowy. Jak je liczyłeś w szkole?
Jaki jest poprawny wynik tego równania?
Bardzo wiele osób za prawidłowy wynik uznaje liczbę 162, która jest karygodnym błędem. Wszystko za sprawą źle obliczonej potęgi, która miesza w mózgach, przez co wiele osób traci z oczu banalnie proste zasady matematyczne. Jeśli uważasz, że w tym działaniu mnożenie dwóch liczb ujemnych daje dodatni wynik, to z pewnością odpowiesz 162 i będziesz w błędzie. Tak byłoby w przypadku zapisu jak w przypadku "(-9)^2+81". Pamiętasz naszego początkowego "diabła w szczegółach"? Właśnie teraz bardzo się nam przyda, w rozwiązaniu tego równania.
Potęgowanie "-9^2" nie znajduje się w nawiasie, czyli do kwadratu należy podnieść samą liczbę 9, a minus po prostu zostawić. Dzięki temu działanie będzie wyglądać "-81+81=0" i jest to jedyne poprawne rozwiązanie, które nie podlega żadnej dyskusji. Jeśli twój wynik to 162, to nadal możesz się przy nim upierać, ale to nie sprawi, że będzie właściwy. Źle policzona potęga, czyli mały błąd, w przypadku tego równania ma ogromne konsekwencje.