NewsyChcesz mieć mózg jak brzytwa? Wróć do nawyku sprzed lat

Chcesz mieć mózg jak brzytwa? Wróć do nawyku sprzed lat

Regularnie trenuj mózg.
Regularnie trenuj mózg.
Źródło zdjęć: © Getty Images, | Nicolas Hansen
01.02.2024 18:19, aktualizacja: 01.02.2024 19:06

Mało kto pamięta, że nasz mózg to niezwykle wymagający mięsień, który potrzebuje nieustannego treningu. Czytanie książek oraz nauka niekiedy nie są zbyt wystarczające dla utrzymania naszych szarych komórek w dobrej kondycji. Najlepszym sposobem okazuje się pisanie, ale nie to na klawiaturze lub ekranie telefonu.

W dobie ogromnego rozwoju technologii mało kto pamięta, że kartka papieru oraz długopis to najwięksi przyjaciele naszego mózgu. Odręczne pisanie zostało wyparte przez elektroniczne zamienniki, które wcale nie są tak korzystne dla intelektu. Regularne stymulowanie mózgu oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu procesów myślowych to konieczność, a w tym przyda się regularne pisanie tekstów lub notatek ręcznie.

Jak wpływa na nasz mózg pisanie ręczne?

Badania naukowe nad naszym mózgiem jednoznacznie potwierdziły, że ludzki mózg lubi wysiłek intelektualny w postaci odręcznego pisania słyszanych tekstów. Sieci neuronowe znajdujące się w  mózgu uaktywniają się, a co za tym idzie, o wiele łatwiej się ze sobą łączą. Pisanie ręczne wymaga od nas pewnego trudu, kiedy kreślimy kolejne litery na papierze, a mózg po prostu uwielbia taki wysiłek. Do takich wniosków doszli naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Trondheim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W badaniach wzięło udział 36 osób, a ich mózgi poddano badaniu elektroencefalofrafem, czyli 256 czujnikami w formie siatki, które zakładano im na głowy. Ankietowani musieli pisać rysikiem na ekranie konkretne słowa, a potem kazano im pisać je na klawiaturze. Wyniki były jednoznaczne. Pisanie ręczne sprawiało, że mózgi badanych były o wiele bardziej aktywne, a naukowcy podejrzewają, że odpowiadają za to zmysł wzroku oraz ruch, które są niezbędne podczas pisania.

Czy warto pisać ręcznie tylko dla mózgu?

Jeśli tylko pojawia się do tego okazja, to powinniśmy pisać odręcznie, ponieważ wyjdzie nam to na dobre. Dzięki temu szybko zapamiętamy, to co piszemy, ale też będziemy na pisaniu niezwykle skoncentrowani. Proces nauki odręcznego pisana jest konieczny u dzieci, które bez tego mają częsty problem z zapisem spółgłoski "d" oraz "b", ponieważ ich mózgi według badaczy nie nabyły zdolności pamięci mięśniowej, która jest niezwykle ważna na wczesnych etapach rozwoju oraz edukacji. 

Odręczne pisanie to nie tylko dobry sposób na utrzymanie mózgu w znakomitej kondycji, ale często ma funkcję terapeutyczną. Spisywanie w formie notatek lub pamiętnika swoich emocji pozwoli na szybsze ich zrozumienie, a przy tym może się wzmocnić nawet układ odpornościowy. Pisanie odręczne swoich marzeń, celów lub zadań zwiększa prawdopodobieństwo tego, że o wiele szybkiej je realizujemy. Dla własnego zdrowia oraz zachowania sprawności mózgu powinniśmy zapisywać ręcznie przynajmniej jedną stronę tekstu dziennie. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także