Balkon i ogródOgródNasiona sieję metodą na ślimaka. Oszczędność czasu i rozsada na parapecie

Nasiona sieję metodą na ślimaka. Oszczędność czasu i rozsada na parapecie

Sadzonki na parapecie
Sadzonki na parapecie
Źródło zdjęć: © Getty Images, | Nuclear_lily
18.02.2024 12:16

Wiosna coraz bliżej, a to oznacza, że luty jest idealnym czasem na siew nasion. Wiele osób zastanawia się, jak przygotować rozsady, kiedy nie mamy na nie zbyt wiele miejsca. Zamiast doniczek lub wytłoczek po jajkach wybierz wysiew na ulitkach z ziemią. Dzięki temu sadzonki warzyw i kwiatów urosną bujnie oraz zdrowo.

Coroczny wysiew nasion to nie lada zadanie, a przecież nie warto przepłacać za gotowe sadzonki. Samodzielnie zasiane warzywa, zioła i kwiaty będą cieszyć nas w zbliżającym się sezonie wegetacyjnym, a do tego przyda się metoda ślimakowa, która zyskuje sobie ogromną popularność. Ogrodnicy zachwalają ten sprytny patent za niebywałą skuteczność, szybkość oraz oszczędność czasu i miejsca. Jak wysiać nasiona na ulitkach?

Jak wykonać siew nasion na ulitkach?

Mało kto lubi wykonywać wiosenne rozsady samodzielnie, a wszystko za sprawą nie naszego lenistwa, a czasu, którego nie mamy zbyt wiele. Każdemu zależy, aby wysiać nasiona szybko oraz bez zbędnego brudzenia siebie i wszystkiego wokół. Popularne sadzenie ich w doniczkach to oklepany oraz mało efektywny sposób, ponieważ można zrobić to prościej. Do tego trzeba znaleźć na nie miejsce, a to nie lada wyczyn. Wtedy najlepiej jest postawić na metodę siewu ślimakowego, a w zasadzie posiać nasiona na ulitkach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mało kto zna ten patent, który gwarantuje błyskawiczny wysiew, ale też zdrowie i mocne sadzonki. Dzięki ulitkom możemy bez problemu posadzić swoje rozsady na grządce, a przy tym zaoszczędzimy sporo nerwów i pieniędzy. Do tego wysiewu potrzeba paska cienkiej gąbki, która często zostaje nam po remontach w domu. Właśnie dzięki niej będziemy mogli przygotować rozsady, o jakich tylko zamarzymy. Ogrodnicy zalecają, aby podczas wysiewu na ulitkach wykorzystać drewnianą rynnę, którą z łatwością można zbić z kilku kawałków drewna. Dzięki niej nie będziemy musieli sprzątać, a posłuży na co najmniej kilka sezonów.

Jak wysiać nasiona w ślimaczkach?

Na pasek gąbki wysyp cienką warstwę ziemi, a potem dokładnie zwilż ją wodą, aby nie spłynęła. Dopiero teraz sięgnij po wybrane nasiona warzyw, kwiatów lub ziół i zacznij siew metodą ślimaczkową. Ważne jest to, aby ziarenka znalazły się jak najbliżej górnej krawędzi gąbki. Na koniec przykryj rozsadę ziemią i zacznij rolować z nich ulitki. Gąbka z wysianymi nasionami powinna przypominać kształtem ślimaka, którego należy skleić taśmą, aby się nie rozpadł. Dzięki temu uzyskamy rozsadę, która powinna wyglądać jak na Instagramie @kasia_kwska:

Nasze ślimaczki pozostaje podlewać regularnie, aż do pojawienia się zielonych pędów. Sposób na sadzenie w ulitkach idealnie sprawdzi się do wysiewu cebuli, selerów, papryki, kalafiorów, ale też kwiatów m.in. nasturcji oraz nagietków. Po zwinięciu ulitków koniecznie oznacz je wodoodpornym markerem, aby się nie pomylić. Nasze rozsady powinny trafić do gruntu w drugiej połowie maja.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także