DomRośliny doniczkoweNaukowy sposób na odratowanie kwiatów. Podaj im dawkę… grzybów

Naukowy sposób na odratowanie kwiatów. Podaj im dawkę… grzybów

Masz wrażenie, że twoje rośliny nie rozwijają się, mimo że zapewniasz im idealne warunki? Jeśli nie masz pojęcia, jak dalej zajmować się nimi, wypróbuj grzyby mikoryzowe. Możesz nie wierzyć, ale ich dodatek do ziemi jest w stanie zastąpić każdą odżywkę. Pewien TikToker dokładnie wytłumaczył, jak działają, i dlaczego musisz je kupić.

Grzyby mikoryzowe w doniczce
Grzyby mikoryzowe w doniczce
Źródło zdjęć: © Getty Images, TikTok | Andreas Häuslbetz, adam_mirek

19.03.2024 18:02

Kiepska kondycja roślin może być spowodowana wieloma czynnikami, lecz istnieje taki jeden produkt, który jest w stanie przywrócić je do życia. Wystarczy, że uzupełnisz ziemię o grzyby mikoryzowe, a w kilka tygodni wstaną z martwych i znów będą cieszyć oko. Czym są grzyby mikoryzowe i jak ich używać? TikToker z kanału @adam_mirek dokładnie wszystko wytłumaczył.

Jak działają grzyby mikoryzowe?

Choć na początku są niewidoczne gołym okiem, działają cuda – tak można określić grzyby mikoryzowe, które są w stanie pomóc każdej roślinie doniczkowej. Żyją na korzeniach roślin, żywiąc się produktami powstającymi w wyniku fotosyntezy. W zamian za to chronią, odżywiają i pielęgnują roślinę, która jest ich żywicielem. To korzystny układ, prawda? Adam z profilu @adam_mirek, wraz ze wsparciem kolegi po fachu — Dawida — opowiada w swoim TikToku, dlaczego grzyby mikoryzowe są tak genialnym produktem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto zacząć od samego początku i wyjaśnić, czym jest sama mikoryza. To symbioza pomiędzy korzeniami naszych roślin, a wcześniej wspomnianymi grzybami. Potocznie nazywa się ją "grzybokorzeniem". Sama mikoryza ma aż cztery główne grupy: ednomikoryza, ektomikoryza, endoektomikoryza i mikoryza perytroficzna. Są do dość skomplikowane nazwy, dlatego warto jedynie wiedzieć, że dwie pierwsze grupy grzybów są najłatwiej dostępne i to właśnie nad nimi się skupimy.

Jak dokarmiać roślinę mikoryzą?

Grzyby mikoryzowe można kupić w sklepie ogrodniczym lub przez internet. TikTokerzy wyjaśniają, że najlepiej łączyć różne gatunki grzybów ze sobą, a roślina wyciągnie z nich najwięcej korzyści. Jak je aplikować? Mają postać sypkich granulek, dlatego wystarczy zmieszać je z ziemią w doniczce rośliny.

Można to zrobić w trakcie przesadzania lub — jak radzi sam znawca — najlepiej podziurawić ziemię i dosypać nieco grzybów do doniczki. Z mikoryzą nie da się przesadzić, dlatego można dorzucić większą ilość. Grzyby mikoryzowe szybko się uaktywnią i pokryją korzenie czymś, co przypomina pajęczą sieć.

Jakie są zalety korzystania z grzybów mikoryzowych?

Dodatek grzybów do podłoża ma mnóstwo zalet, które sprawiają, że warto zainwestować w ten produkt. Po pierwsze mikoryza porastająca korzenie zwiększa ich powierzchnię chłonną, co oznacza, że roślina może pobierać więcej składników pokarmowych. Grzyby mikoryzowe chronią przed patogenami, dzięki czemu korzenie są wolne od chorób i zgnilizny. Mikoryza jest w stanie wyprodukować sporo hormonów, a te pobudzają rośliny do wzrostu.

Na sam koniec warto wspomnieć, że grzyby są jak tarcza, która chroni przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Wahania temperatury czy susza nie będą w stanie uszkodzić korzeni, które są pokryte warstwą ochronną. No dobrze, ale czy są jakieś wady? Adam i Dawid twierdzą, że nie! Właśnie dlatego grzyby mikoryzowe powinny cię zainteresować.