NewsyNajstarsza osoba na świecie zdradza sekret długowieczności. Hiszpanka właśnie obchodziła 117 urodziny

Najstarsza osoba na świecie zdradza sekret długowieczności. Hiszpanka właśnie obchodziła 117 urodziny

Seniorka świętuje urodziny
Seniorka świętuje urodziny
Źródło zdjęć: © Getty Images, | HollenderX2

05.03.2024 15:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele osób obawia się starości, a jednocześnie chce odkryć tajemnicę długowieczności. Wielokrotnie w historii zdarzali się ludzie, którzy dożyli wieku sędziwego, a nawet przekroczyli 100 lat i wcale nie myśleli o sprawach ostatecznych. Tak właśnie jest w przypadku najstarszej osoby na świecie, która w tym tygodniu obchodziła 117 urodziny! Co według niej wpływa na tak długie życie?

Dla wielu z nas świętowanie 117 urodzin jest abstrakcją, ponieważ statystycznie dożywamy 75 lat, co jeszcze nie jest wiekiem sędziwym, a starczym. Najstarsza żyjąca osoba na świecie to kobieta, która mieszka w Katalonii, a jej wiek trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Co sprzyja jej długowieczności?

Kim jest najstarsza osoba na świecie?

María Branyas Morera urodziła się w 1907 roku w rodzinie hiszpańskich emigrantów w USA, a dokładniej w San Francisco. Kiedy nasza długowieczna babcia miała 8 lat, jej rodzina wróciła do Hiszpanii i na dobre osiadła w Katalonii. Kobieta straciła wtedy swojego ojca, który zmarł podczas powrotu do ojczyzny na gruźlicę, a wcześniej wpadł w poważne problemy finansowe, kiedy jego gazeta "Mercurio" splajtowała w USA.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najstarsza kobieta świata pracowała jako pielęgniarka, a przeżyła także niejedno. W 1918 roku wybuchła epidemia hiszpanki, która szczęśliwie ją ominęła, ale nie to doświadczenie było dla staruszki najgorsze. W 1936 roku wybuchła hiszpańska wojna domowa, a kilka lat później II wojna światowa. Długowieczna babcia w 1931 roku wyszła za mąż za lekarza Joana Moreta, z którym założyła szczęśliwą rodzinę. Para doczekała się trzech synów oraz 11 wnucząt! 117-letnia babcia od 23 lat mieszka w domu spokojnej starości i cieszy się każdą minutą swojego życia!

Jak zachować długowieczność?

Najdłużej żyjąca kobieta świata w 2020 roku zachorowała na SARS-CoV-2, który był szczególnie niebezpieczny dla osób starszych. Opiekunowie oraz lekarze bardzo bali się o zdrowie długowiecznej kobiety, ale po raz kolejny pokonała ona życiowe nieszczęście. Co więcej, najstarsza na świecie babcia to najdłużej żyjąca osoba, która przeszła Covid-19, a przy tym nie miała żadnych powikłań. Czy w dobrym zdrowiu trzyma staruszkę długowieczność?

Z okazji swoich 117 urodzin, kobieta podzieliła się z innymi swoim prostym sekretem na długowieczność. Babcia uważa, że starość jej "sakramentem", dzięki któremu możemy dokładnie usłyszeć życie oraz to, co jest ważne. Najbardziej długowieczna osoba świata stawia na spokój, dobre relacje w rodzinie oraz gronie przyjaciół, a także nieustanny kontakt z przyrodą. Osobom poszukującym tajemnicy długowieczności radzi, aby unikać zmartwień, żalu oraz toksycznych ludzi i sytuacji. Co więcej, 117-latka zaleca pozytywne nastawienie! W jej życiu w dobry nastrój wprowadzała ją m.in. twórczość Fryderyka Chopina, a także gra na pianinie.

Źródło: "RMF24.pl"/"Fakt.pl".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także