InspiracjeChcesz mieć dobre relacje z teściową? Nigdy nie mów jej tych 7 zwrotów

Chcesz mieć dobre relacje z teściową? Nigdy nie mów jej tych 7 zwrotów

Jak zaprzyjaźnić się z teściową?
Jak zaprzyjaźnić się z teściową?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | JenkoAtaman
03.02.2024 19:57

Relacje na linii teściowa-synowa nie należą do najłatwiejszych. Każdy słyszał przynajmniej jedną historię o demonicznej teściowej czy niewdzięcznej synowej. Nie musi tak być. Jeśli chcesz mieć dobre relacje ze swoją teściową, nigdy nie mów jej tych siedmiu rzeczy.

Teściowa to mama twojego partnera, czyli pierwsza kobieta w jego życiu. Zawsze będzie dla niego ważna. Wchodząc w nowy związek, warto zadbać o tę relację. Teściowa zawsze będzie obecna w waszej codzienności — w mniejszym czy większym stopniu. Wszystko zależy od tego, gdzie postawisz granicę.

Niestety, nie zawsze możesz liczyć na przyjazne traktowanie. Wiele matek traktuje partnerkę swojego syna niczym zagrożenie. Być może zdarza się też, że to ty sama jesteś prowodyrką nieprzyjemnych sytuacji, które rzutują na całą relację. Jak rozmawiać z teściową? Czego lepiej nie mówić? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szacunek to podstawa

Relacje międzyludzkie nie należą do najłatwiejszych. Każdy z nas jest inny. Mamy inne upodobania i inaczej patrzymy na świat. Różnimy się charakterem, usposobieniem czy przyzwyczajeniami. Nie jesteś w stanie dogadać się z każdym człowiekiem. Niektórych ludzi po prostu nie lubimy i to jest normalne. Nie oznacza to jednak, że powinno się to otwarcie okazywać.

Szacunek należy się każdemu. To podstawa każdej relacji. Chcesz zaprzyjaźnić się ze swoją teściową? Okaż jej szacunek. Zacznijmy od definicji szacunku. To postawa wobec ludzi, zwierząt i otaczającego nas świata, polegająca na uszanowaniu prawa do własnego zdania i akceptacji podjętych decyzji — i to bez żadnego "ale". Nie podważaj i nie neguj jej zdania. Ma do tego pełne prawo. Pamiętaj jednak, że to działa w dwie strony. Teściowa również powinna darzyć cię szacunkiem.

Tego nigdy nie mów swojej teściowej. Narażasz się na kłopoty

Chcesz mieć dobre relacje ze swoją teściową? Nie proponuj jej, żeby zwracała się do ciebie "córko". W ten sposób postawisz się w roli dziecka, którym trzeba się zaopiekować i próbować pomóc ułożyć jej życie. Tego przecież nie chcesz, prawda? To ty decydujesz o swoich granicach. Trzeba bronić ich za wszelką cenę. W innym wypadku teściowa może przysłowiowo wejść ci na głowę.

"Czuj się jak u siebie" to kolejne zdanie, którego nie powinno wypowiadać się w kierunku teściowej. Część kobiet uzna to za miły gest, a inne mogą wziąć to zbyt dosłownie. Lepiej tego uniknąć. Tematy związane z gotowaniem mogą być zapalnikiem konfliktu. Jeśli nie smakuje ci jakieś danie, lepiej powstrzymaj się od komentarza. Nie próbuj też doradzać teściowej. To mogłoby zostać źle odebrane.

Pokłóciłaś się ze swoim partnerem? Porozmawiaj z nim o tym. Pod żadnym pozorem nie przerzucaj winy na teściową. Nie sugeruj jej, że źle go wychowała. To najgorsze, co można powiedzieć. Choć wychowanie rzutuje na całe życie człowieka, pamiętaj, że związałaś się z dorosłym mężczyzną i tylko on jest odpowiedzialny za swoje zachowanie.

Skoro już o dorosłości mowa, nigdy nie upupiaj swojego partnera przy jego mamie. Nie mów, że twój misiaczek nie zje tych brokułów. Traktuj go jak odpowiedzialnego, dorosłego człowieka. Dzięki temu twój partner "urośnie" w oczach matki. I ty także. Ostatnie i najważniejsze. Nigdy nie porównuj teściowej do swojej mamy. Mama to mama, teściowa to teściowa. To dwie różne osoby. Otwarte porównywanie obu kobiet mogłoby doprowadzić do nieświadomej konkurencji pomiędzy nimi. To nigdy nie kończy się dobrze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także