PoradyNie możesz kupić biletu, bo biletomat jest zepsuty? Prawnik tłumaczy, czy grozi ci mandat

Nie możesz kupić biletu, bo biletomat jest zepsuty? Prawnik tłumaczy, czy grozi ci mandat

Zepsuty biletomat to gwarant mandatu?
Zepsuty biletomat to gwarant mandatu?
Źródło zdjęć: © Freepik
16.11.2023 12:45

Każdy przynajmniej raz przeżył tę stresującą sytuację, kiedy biletomat nie działał wcale lub z różnych przyczyn nie mógł wydrukować biletu. Wtedy nerwy, stukanie w urządzenie czy kilkukrotne próby ponownego zakupu z pewnością nie pomogą, a kontrolerzy są bezwzględni. Jednak czy otrzymamy karę?

Automaty biletowe to obecnie stały element krajobrazu większości dużych miast. Dzięki nim mamy możliwość zakupu biletów na przejazdy różnymi środkami komunikacji miejskiej, takimi jak autobusy czy tramwaje. Możemy dokonać transakcji niezależnie od tego, czy jesteśmy na przystanku, czy już w środku pojazdu. W związku z tym, warto zastanowić się, jakie konsekwencje mogą nas spotkać, jeśli automat biletowy nie działa. Czy w takim przypadku grozi nam mandat za brak biletu?

Niedziałający automat biletowy a konsekwencje braku biletu

Brak możliwości zakupu biletu z powodu awarii automatu biletowego może stanowić poważne utrudnienie dla osób korzystających z transportu publicznego. W takiej sytuacji wiele osób napotyka problem, zwłaszcza jeśli nie ma się przy sobie gotówki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To właśnie dzięki automatom biletowym mamy możliwość zakupu biletu za pomocą karty płatniczej, smartfona czy smartwatcha. Czy w takim przypadku powinniśmy zrezygnować z dalszej podróży, czy też powinniśmy jak najszybciej poszukać najbliższego bankomatu, a następnie miejsca, gdzie będziemy mogli rozmienić wypłaconą gotówkę?

Jak postąpić w takiej sytuacji według prawnika?

Większość osób jest przekonana, że to na nich, jako pasażerach, spoczywa obowiązek znalezienia rozwiązania problemu, który wynika z faktu, że automat biletowy nie działa. Jednakże, jak wyjaśnia użytkownik TikToka pod nazwą @prawnik.przedsiebiorcow, to nie jest prawda! Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Słupsku, jeśli automat biletowy nie działa, nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że to przewoźnik nie wykonał swoich obowiązków.

Jakie konsekwencje grożą za brak biletu?

Wysokość mandatu za brak biletu zależy przede wszystkim od przewoźnika, z którym podróżujemy. Zazwyczaj są to kwoty od 150 do 300 złotych, co stanowi wielokrotność ceny biletu za przejazd. Jednakże, w przypadku awarii biletomatu, kontroler nie ma prawa nałożyć na nas kary.

Co zrobić, jeśli mimo to ukarze nas grzywną? W takiej sytuacji mamy 7 dni od momentu otrzymania mandatu na złożenie odwołania od tej decyzji. W uzasadnieniu powinniśmy powołać się na fakt, że automat biletowy nie działał.

Jak napisać odwołanie od mandatu?

We wniosku musimy zawrzeć swoje dane osobowe oraz serię i numer mandatu, jak również napisać uzasadnienie przemawiające za tym, aby kara zniknęła. Warto opisać swój punkt widzenia, w którym wyjaśnimy całą sytuację oraz podamy numer i linię pojazdu, w którym otrzymaliśmy mandat.

Należy pamiętać o tym, że nie istnieje jeden ustalony odgórnie wzór takiego odwołania, dlatego warto skonsultować się z prawnikiem lub poszukać w internecie przykładowych pism.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także