NewsyNie musisz jechać do Chochołowskiej. W innych miejscach obejrzysz krokusy bez tłumów

Nie musisz jechać do Chochołowskiej. W innych miejscach obejrzysz krokusy bez tłumów

Krokusy w Tatrach
Krokusy w Tatrach
Źródło zdjęć: © Getty Images | Haidamac
04.03.2024 10:30

Krokusy to piękne kwiaty, które zwiastują wiosnę. Nigdzie nie wyglądają tak spektakularnie, jak u podnóży Tatr, gdzie tworzą barwne, fioletowe dywany. Okazuje się, że Dolina Chochołowska nie jest jedynym miejscem, w którym można je podziwiać. Gdzie jeszcze warto obejrzeć krokusy w Tatrach?

Krokusy, zwane także szafranami to kwiaty, które zwiastują nadejście wiosny. Można podziwiać je w parkach, lasach, ogrodach, jednak najpiękniej wyglądają w Tatrach. Krokusy rosną tam wyjątkowo gęsto, a porośnięte nimi polany przypominają kwietny dywan.

Miłośnicy Tatr już wypatrują pierwszych krokusów w Dolinie Chochołowskiej. To niejedyne miejsce, w którym można podziwiać ten wyjątkowy, kwietny spektakl. Kiedy zakwitną krokusy w Tatrach? Gdzie obejrzeć krokusy? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdzie obejrzeć krokusy w Tatrach?

Krokus to tak naprawdę szafran spiski. Roślina należy do rodziny kosaćcowatych i zakwita wyjątkowo wcześnie. Krokusy zwiastują nadejście wiosny i można podziwiać je przez niespełna trzy tygodnie w roku. Kiedy kwitną krokusy? Trudno jednoznacznie określić termin kwitnienia. Pierwsze kwiaty zwykle pojawiają się w okolicy kwietnia, jednak wszystko zależy od temperatury. W tym roku krokusy pojawiły się już na początku marca.

Dolina Chochołowska to najdłuższa dolina w Tatrach, która wiosną obsypuje się krokusami. Niestety, trudno je dostrzec ze względu na tłumy turystów. Jest jednak jeszcze jedno miejsce, w którym można podziwiać krokusy. To Polana Kalatówki. Spacer po polanie docenią fani krótkich wycieczek, bowiem dystans wynosi zaledwie dwa kilometry. W trakcie wędrówki trafisz na wypas owiec, a także na skupisko krokusów. Trasa jest tak krótka, że łatwością przejdziesz ją nawet z małym dzieckiem.

Czy krokusy rosną tylko w Tatrach?

Polskie góry to nie tylko Tatry, ale też Beskidy. Od nich można rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką. Warto odwiedzić je wiosną ze względu na budzącą się do życia przyrodę. W trakcie wspinaczki czekają cię wyjątkowe widoki. Nie brakuje tu polan pełnych krokusów. Jaką drogę wybrać, żeby zobaczyć krokusy w Beskidach?

  • Mogielnica — to najwyższy punkt Beskidu Wyspowego. Nie musisz od razu zdobywać szczytu. Wejście na punkt widokowy pozwoli ci na podziwianie polany pełnej krokusów.
  • Kudłoń — to czwarty najwyższy szczyt w Beskidach, który nie jest tak oblegany przez turystów. Jeśli chcesz móc w spokoju przyjrzeć się wiosennym kwiatom, wybierz tę trasę.
  • Hala Rysianka  to wielka polana, która wiosną obsypuje się krokusami. Wybierz tę trasę, jeśli chcesz zobaczyć "dywan" z krokusów na własne oczy.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także