InspiracjeNie tylko bociany. Do Polski na wiosnę przylatuje więcej ptaków

Nie tylko bociany. Do Polski na wiosnę przylatuje więcej ptaków

Dwa żurawie na mokradłach
Dwa żurawie na mokradłach
Źródło zdjęć: © via Getty Images | Supercaliphotolistic

03.03.2024 11:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, a wyższa temperatura oraz zieleniejąca się roślinność to nie jedyne jej zwiastuny. Każdy z nas potrafi wymienić przynajmniej jeden element, który kojarzy się nam z tą piękną porą roku, a najbardziej charakterystyczny z nich to powrót tych zwierząt. Jakie ptaki przylatują na wiosnę oraz, które z nich ją czynią? Oprócz bocianów jest ich całkiem sporo.

Śpiew ptaków za oknem oraz kwitnące w ogrodzie tulipany, żonkile oraz krokusy dopiero przed nami. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że na wiosnę możemy spodziewać się nie tylko powrotu bocianów. Wiele osób uważa je za największy symbol tej pory roku, a przecież na wiosnę wraca o wiele więcej ptaków, niż się nam wydaje. Kiedy i jakie ptaki do nas przylecą?

Kiedy wracają pierwsze ptaki do Polski?

Z pewnością będziesz zaskoczony, że pierwszymi ptakami, które przylatują do Polski, wcale nie są bociany. Te przepiękne zwierzęta na dobre wpisały się w nasz krajobraz, a według wierzeń przynoszą szczęście tam, gdzie się osiedlą. Pierwsze ptaki, jakie wracają na wiosnę to żurawie, które możemy spotkać już na przełomie lutego i marca. Zwierzęta te wydają z siebie charakterystyczne gardłowe odgłosy, czyli klangor, które nieświadomych miłośników przyrody mogą przyprawić o szybsze bicie serca. Żurawie są większe od bocianów, a przy tym zamieszkują najczęściej północną część Polski (Wielkopolskę oraz Pomorze).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Za żurawiami do Polski przylatują szpaki oraz gęsi, zarówno jedne, jak i drugie są niezwykle głośnymi ptakami. Te pierwsze wyróżniają się charakterystycznym śpiewem oraz tańcem, natomiast gęsi bez przerwy gęgają i z miejsca na miejsce lecą w stadach. Jakie ptaki jeszcze przylatują na wiosnę? W drugiej połowie marca są to nasze ukochane bociany, które z Afryki lecą do nas aż 6 tygodni! Po powrocie naprawiają swoje gniazda, a także zaczynają gody. Najwięcej bocianów wiosną możemy zobaczyć na Mazurach oraz Suwalszczyźnie. Jakie jeszcze ptaki wracają na wiosnę?

Jakie ptaki przylatują na wiosnę?

W tym samym czasie przylatuje do nas skowronek, który potrafi pięknie śpiewać, a jego trele są wyjątkowe. Ten ptak wydaje je zarówno na wdechu, jak i wydechu, a tego nie potrafią pozostałe gatunki! W naszym kraju mamy aż 7 milionów par skowronków, a towarzyszą nam podczas każdej ogrodowej pracy. Wiosenne ptaki to także czajki, które wyróżniają się czubkiem na głowie oraz mieniącym się w słońcu upierzeniem. Najczęściej możemy je spotkać na mokradłach lub łąkach.

  • Kukułka też odleciała na zimę
  • Skowronek to ptak zapowiadający wiosnę
  • Tej wiosny czeka nas także piękny śpiew słowika
  • Jerzyk przylatuje do nas od lat na wiosnę
  • Jaskółka w tym przypadku wiosnę uczyni
  • Czajka również wraca do Polski na wiosnę
[1/6] Kukułka też odleciała na zimę Źródło zdjęć: © Pixabay | TheOtherKev

Jakie ptaki przylatują do Polski w kwietniu? Pierwszymi są kukułki, które słyną nie tylko z charakterystycznego śpiewu, ale też z podrzucania swoich jaj innym gatunkom ptaków. Najbardziej lubią oszukiwać piegże oraz gąsiorki. Jaki ptak wiosny nie czyni? Według przysłowia jest to jaskółka, ale prawda jest zupełnie inna. Zachowanie tych ptaków według wierzeń ludowych zwiastuje nie tylko wiosnę, ale również pogodę. Ptaki te upodobały sobie życie blisko naszych domów.

Wiosnę zapowiada również słowik swoim kląskaniem, które może nas wybudzać ze snu nad ranem. Ptaki te wracają do Polski po zimie, aby znaleźć miłość oraz założyć rodzinę. Niepozornymi ptakami przylatującymi na wiosnę są jerzyki, te niewielkie ptaki są często mylone z jaskółkami, a wyróżniają się czarno-brązowymi piórami. Można je spotkać zarówno w lasach, jak i w dużych miastach. Teraz już wiesz, jakie ptaki wracają na wiosnę do Polski.

ptakiwiosnabociany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także