PoradyLajfhakiNie musisz już pytać mamy. iPhone powie ci, jak zrobić pranie

Nie musisz już pytać mamy. iPhone powie ci, jak zrobić pranie

Kobieta wkłada ubrania do pralki
Kobieta wkłada ubrania do pralki
Źródło zdjęć: © Getty Images | Guido Mieth
23.11.2023 09:58, aktualizacja: 10.01.2024 20:27

Też miewasz problemy z rozszyfrowaniem oznaczeń na metkach dotyczących prania? Jeżeli jesteś posiadaczem iPhone'a, zapomnisz o nich raz na zawsze. Telefon ma funkcję, która ułatwia rozszyfrowanie piktogramów z metek. Wystarczy kilka sekund, by zapomnieć o dotychczasowych dylematach.

To, że ubrania należy prać zgodnie z zaleceniami producentów zamieszczonymi na metkach, wie każdy. Niestety niewiele osób potrafi poprawnie rozszyfrować tajemnicze znaczki. A błąd może przecież zakończyć się zniszczeniem ubrań. Okazuje się, że posiadacze iPhone'ów nie muszą się już więcej tym martwić. Ich urządzenia podpowiedzą im, jaki program wybrać, by nie zaszkodzić odzieży.

Jak iPhone pomaga robić pranie?

Ten scenariusz powtarza się po każdych zakupach odzieżowych. Przed pierwszym praniem większość z nas zerka na metkę, by sprawdzić zalecenia producenta. Niestety, większość z nas nie orientuje się, co dokładnie oznaczają symbole stosowane przez producentów. Niektórzy ustawiają więc program na chybił trafił. Ci wytrwalsi sprawdzają znaczenie tajemniczych obrazków w internecie. Okazuje się, że posiadacze iPhone'ów nie muszą zdawać się na ślepy traf ani korzystać z wyszukiwarki. Ich telefony zrobią to za nich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak to możliwe? Otóż w najnowszej aktualizacji oprogramowania wprowadzono w funkcję, która umożliwia rozpoznanie symboli stosowanych przez producentów odzieży. Wystarczy, że ustawisz w systemie język angielski (niestety ta opcja nie jest możliwa przy języku polskim) i zrobisz zdjęcie metki z piktogramami. Następnie wystarczy wejść do aplikacji Zdjęcia. Na dole fotografii z metką pojawi się symbol pralki. Kliknij, a na ekranie pojawi się pole z objaśnieniami wszystkich piktogramów.

Co ważne, ta opcja jest dostępna dla iPhonów SE i nowszych. Warunkiem skorzystania z niej jest również zaktualizowanie systemu iOS do najnowszej wersji (iOS 17). Nowa funkcja przyda się użytkownikom nie tylko w czasie prania. Nowa funkcja pozwala identyfikować na zdjęciach także: psy, koty, rośliny, dzieła sztuki oraz książki.

Dlaczego poprawne odczytywanie metek jest tak ważne?

Jak wspomnieliśmy, oznaczenia dotyczące prania mają kluczowe znaczenie dla żywotności odzieży. Delikatne tkaniny mogą ulec zniszczeniu nawet po jednokrotnym praniu w niewłaściwych warunkach. Ubraniom szkodzą zarówno zbyt wysoka temperatura, jak i zbyt mocne wirowanie.

Katalog możliwych zniszczeń jest bardzo szeroki. Ubrania mogą się skurczyć, rozciągnąć się, stracić kształt. Włókna mogą się rozejść lub zmechacić, a kolory stracić intensywność. W przypadku puchowych kurtek konsekwencją nieprawidłowego prania bywa także zbicie się wypełnienia. W niemal każdym z tych przypadków ubrania nadają się już tylko do wyrzucenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także