PoradyNie musisz obcinać dziecku włosów. Lekarz radzi, jak pozbyć się wszy

Nie musisz obcinać dziecku włosów. Lekarz radzi, jak pozbyć się wszy

Wszawica to choroba pasożytnicza, która może przydarzyć się każdemu. Najczęściej atakuje dzieci w wieku szkolnym, jednak nie ma nic wspólnego z brudem czy zaniedbaniem. Jak pozbyć się wszy u dziecka?

Jak rozpoznać wszy u dziecka?
Jak rozpoznać wszy u dziecka?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jovanmandic

13.03.2024 10:35

Wszawica jest wywoływana przez wesz głowową. Można zarazić się nią w każdym wieku, jednak najczęściej atakuje ona dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Obecnie ten problem jest powszechniejszy niż dwadzieścia lat temu, na co wskazują specjaliści.

- Wszawica nie jest problemem z odległej przeszłości, bo cały czas występuje i rozwija się w szkołach czy na koloniach — wyjaśnia w rozmowie z PAP dr n. med. Jolanta Popielska, specjalistka od chorób zakaźnych. Po czym poznać, że ma się wszy? Jak pozbyć się wszawicy? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po czym poznać, że dziecko ma wszy?

Wszy to maleńkie owady bezskrzydłowe wyposażone w kłująco-ssący apart gębowy. Żywią się krwią człowieka. Jak na pasożyty przystało, rozmnażają się w zastraszającym tempie, wywołując uporczywy świąd, pieczenie i ból skóry głowy.

Jak rozpoznać, że dziecko ma wszy? Pasożyty są widoczne gołym okiem. Przypominają białe kuleczki. Ponadto maluch będzie uskarżał się na swędzenie okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. Skóra stanie się zaczerwieniona i mogą pojawić się na niej drobne uszkodzenia powstałe wskutek drapania.

Wszy nie skaczą ani nie fruwają. Chorobą można zarazić się wyłącznie poprzez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą, np. używając jej ręcznika czy grzebienia. Dlatego też wszawica najczęściej pojawia się u dzieci, które nie zawsze przestrzegają podstawowych zasad higieny.

- Temat jest do tego wstydliwy, więc ludzie się nie chwalą. Zakaźność jest jednak na tyle duża, że problem występuje — wyjaśnia dr.n.med. Jolanta Popielska w rozmowie z PAP. Specjalistka dodała, że ten problem wynika z braku kontroli dziecięcych głów, których nie sprawdzają rodzice ani nauczyciele.

Jak pozbyć się wszy?

Wszy to uciążliwe pasożyty, które mogą doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego na skórze głowy. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się na niej tzw. kołtuny. To włosy zlepione ropno-surowiczą wydzieliną. Kołtuny zwykle wymagają ścięcia. Można tego uniknąć. Wystarczy, że zaczniemy regularnie sprawdzać skórę głowy u dziecka, zwłaszcza obszar za uchem.

Co zrobić, jeśli zauważymy, że we włosach zalęgły się wszy? Należy udać się do apteki po specjalny preparat usuwający wszy i giny. Przyda się także specjalny grzebień, który pomoże usunąć młode i dorosłe osobniki. Po zakończonej kuracji należy odkazić pościel, ręczniki i ubrania osoby zarażonej.

Źródło: PAP