Balkon i ogródOgródNie patrz na cenę, a na skład. Tej mieszanki traw wystrzegaj się jak ognia

Nie patrz na cenę, a na skład. Tej mieszanki traw wystrzegaj się jak ognia

Z tych nasion będzie najlepsza trawa
Z tych nasion będzie najlepsza trawa
Źródło zdjęć: © Getty Images | schulzie

25.03.2024 10:12

Gęsty zielony dywan przed domem, to marzenie każdego ogrodnika. Kluczem do idealnych źdźbeł trawy wcale nie jest tylko ich regularne pielęgnowanie, ale przede wszystkim wybór odpowiednich nasion na trawnik, jak również sposób ich wysiania. Jaka jest najlepsza trawa na trawnik?

O koszeniu, nawożeniu i napowietrzaniu trawy pamięta każdy, ale chcąc ją mieć jak z obrazka, te zabiegi nie wystarczą. W bardzo prosty sposób można ułatwić sobie ogrodnicze życie, a te gatunki traw na trawnik są najlepszym wyborem. Dzięki nim praca będzie łatwa i przyjemna. Jak zasiać trawę? Te wskazówki są nieocenione.

Jakie są najlepsze nasiona trawy?

Wybór nasion na trawnik zależy od efektu, na jakim ci zależy. Wśród dostępnych na rynku odmian są te idealnie nadające się na trawę reprezentacyjną, czyli do oglądania (nie zniesie deptania) oraz uniwersalną - odporną na deptanie. To jednak nie koniec kryteriów, jakie muszą spełniać nasiona trawy. Podczas ich zakupu należy patrzeć na skład, a nie metkę z ceną. Dzięki temu zawsze wybierzesz najlepszą i będziesz zadowolony z efektu finalnego. Równie ważna jest też data przydatności do siewu. Przeterminowane nasiona tracą zdolność kiełkowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolejnym równie ważnym czynnikiem, który należy mieć z tyłu głowy podczas wyboru nasion trawy, jest miejsce w naszym ogrodzie. Bujny trawnik urośnie w rejonach dobrze nasłonecznionych. Najlepsza trawa na trawnik reprezentacyjny to kostrzewa czerwona, mietlica pospolita, natomiast znakomitymi źdźbłami do deptania są życica trwała lub kostrzewa miotlasta. Z pewnością zastanawiasz się, czy można mieszać gatunki traw, a doświadczeni ogrodnicy jak najbardziej rekomendują tę metodę. Dzięki temu twój ogród będzie nie tylko zielony, ale przede wszystkim wyjątkowy. Wystrzegaj się natomiast mieszanki z dużą ilością życicy westerwoldzkiej. Ona wprawdzie szybko wykiełkuje, ale ma krótką żywotność.

Jak najlepiej siać trawę?

Wystarczy zrobić to w kilku prostych krokach, dzięki którym trawnik podziękuje ci w nadchodzącym sezonie. Zanim sięgniesz po nasiona, odpowiednio przygotuj glebę, tak samo, jak przed innymi rozsadami w twoim ogrodzie. Przekopanie oraz nawożenie jej kompostem, to ogrodniczy strzał w dziesiątkę, który z pewnością przyniesie rezultaty. Dopiero wtedy możesz złapać za nasiona trawy i posiać je w odstępach oraz ilości określonej przez producenta.

Po zasianiu trawy koniecznie musisz ją grabić oraz podlać wodą, ponieważ ziarenka potrzebują wilgoci do wzrostu. Proces wzrostu trawnika potrwa około 10 tygodni, a wtedy można wykonać pierwsze koszenie. Ten proces pozwoli ci osiągnąć zielony dywan na bardzo długo!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także