NewsyOd kota też trzeba płacić podatek. Sprawa wygląda inaczej niż przy psie

Od kota też trzeba płacić podatek. Sprawa wygląda inaczej niż przy psie

Ile wynosi podatek od kota?
Ile wynosi podatek od kota?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Krakenimages.com
26.02.2024 12:20

Jesteś dumnym właścicielem kota? Z pewnością nie raz zastanawiałeś się, czy musisz uiszczać za niego podatek. Okazuje się, że tak, a brak takiej opłaty w niektórych przypadkach może skutkować wysoką karą — od 424 zł do nawet 84,8 tys. zł. Kto powinien zapłacić podatek od kota? Wyjaśniamy.

Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Są bardzo samodzielne i zabawne, a przy tym przywiązują się do człowieka. Mało kto zdaje sobie sprawę, że posiadanie kota może być... opodatkowane. Podatek od kota dotyczy jedynie niektórych właścicieli, jednak brak opłaty może skutkować poważną karą finansową wynoszącą od 424 do 84 tys. złotych. Kto musi zapłacić podatek od kota, a kogo to nie dotyczy? Wyjaśniamy.

Czym jest podatek od kota?

Podatek od psa nikogo nie dziwi, jednak podatek od kota może wzbudzać kontrowersje. W obowiązujących przepisach na próżno szukać terminu "podatek od kota", a mimo to właściciele tych zwierząt są zobowiązani do uiszczenia odpowiedniej opłaty. Czym jest więc podatek od kota?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podatek od kota obowiązuje jedynie w przypadku zakupu kota, np. rasowego. Opłata wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który opodatkował zakup zwierzęcia na podstawie podatku od czynności cywilnoprawnych. Wedle tego prawa kot traktowany jest jako przedmiot, za który trzeba zapłacić podatek, jednak to rozporządzenie nie dotyczy wszystkich właścicieli kotów.

Kto powinien zapłacić podatek od kota?

Podatek dotyczy właścicieli kotów, które kosztowały co najmniej tysiąc złotych. Właściciel jest zobowiązany do uiszczenia opłaty podatkowej w wysokości 2 proc. wartości kota. Podatek należy zapłacić nie później niż 14 dni po nabyciu futrzaka. W tym celu należy wypełnić wniosek PCC-3 i wysłać go do urzędu skarbowego. Opłata dotyczy transakcji dokonanych w Polsce. Jeśli kupiłeś kota za granicą, nie musisz za niego płacić podatku.

Kto nie musi płacić podatku od kota?

Podatek od kota nie dotyczy osób, które:

  • adoptowały kota ze schroniska,
  • otrzymały kota w ramach darowizny,
  • przygarnęły bezdomnego kota,
  • zakupiły zwierzę od sprzedawcy, który wystawił fakturę VAT.

Niezapłacenie podatku od kota niesie za sobą poważne konsekwencje. Niezgłoszenie transakcji skutkuje karą wynoszącą od 1/10 pensji minimalnej do nawet jej 20-krotności, czyli od 424 zł do nawet 84 tys. złotych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także