PoradyOrganizacjaNie zaśpij na rezurekcję. W tym roku rozpoczyna się godzinę wcześniej

Nie zaśpij na rezurekcję. W tym roku rozpoczyna się godzinę wcześniej

Tego roku rezurekcja zacznie się wcześniej.
Tego roku rezurekcja zacznie się wcześniej.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Anadolu

05.03.2024 09:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiosna już zbliża się do nas wielkimi krokami, a w tym miesiącu zmienimy czas z zimowego na letni. Wiele osób może odczuć tę brakującą godzinę w ciągu dnia. Pobudka 31 marca wcale nie będzie przyjemna szczególnie dla katolików. O której zaczyna się rezurekcja i dlaczego możesz na nią zaspać?

Zmiana czasu z zimowego na letni to znak, że nadchodzą cieplejsze dni oraz dłuższe wieczory. Większość z nas już nie może doczekać się nocy z 30 na 31 marca, kiedy przesuniemy wskazówki zegara z godziny 2 na 3. Jeśli jesteś osobą wierzącą, to koniecznie musisz pamiętać o ustawieniu budzika w ostatnią niedzielę tego miesiąca. Kiedy jest rezurekcja i z jakiego powodu należy wyjątkowo przypilnować zmiany czasu?

Kiedy odbywa się msza rezurekcyjna?

Tegoroczna zmiana czasu z zimowego na letni pokrywa się z niezwykle ważnym świętem w kościele katolickim. Co roku zegarki przestawiamy w ostatni weekend marca, więc pewnie nikt nie będzie zaskoczony tym, co na nas czeka. Nie oznacza to jednak, że wszyscy z nas mogą spać spokojnie, a najbardziej zmianę czasu odczują katolicy. Na 31 marca przypada Wielkanoc, czyli Święto Zmartwychwstania Pańskiego, które często jest także nazywane Niedzielą Wielkanocną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Osoby wierzące w tym dniu będą musiały pojawić się na mszach świętych, a szczególnie na tej porannej, która znana jest jako rezurekcja. Ta uroczysta liturgia zazwyczaj odbywa się o godzinie 6, ale w tym roku będzie katolikom wyjątkowo trudno na nią wstać, a co gorsza nie zaspać. Zmiana czasu sprawi, że nasze organizmy mogą nie nadążyć za świętami, ponieważ będą jeszcze znajdować się w czasie zimowym. Oznacza to, że godzinę rozpoczęcia rezurekcji odbiorą jako 5 nad ranem. Jeśli zależy ci na tym, aby pojawić się na rezurekcji to koniecznie nastaw budzik, ale też połóż się spać wcześniej.

Co to jest rezurekcja?

Z pewnością katolicy odpowiedzą na to pytanie bezbłędnie, ale przecież nie każdy z nas miał okazję wstawać rano na tę mszę świętą. Wielkanoc rozpoczyna się w zasadzie już dzień wcześniej, czyli podczas Wigilii Paschalnej, od zapalenia świecy symbolizującej zmartwychwstanie Jezusa oraz uroczystej procesji, która kończy się po północy. Ta praktyka jest obecna w wielu parafiach, ale nie uczestniczy w niej zbyt wielu wiernych, ponieważ trwa zbyt długo i kończy się w środku nocy.

Z pewnością zastanawiasz się, dlaczego rezurekcja jest rano, skoro święta trwają już od soboty. Wynika to z tradycji, ale też z wygody dla katolików. Wierni kościoła katolickiego o wiele chętniej i liczniej uczestniczą w porannej w procesji (przeniesionej z soboty), a potem w liturgii. Wtedy ogłaszają światu, że ich zbawiciel zmartwychwstał. To jednak wcale nie oznacza, że poranna pobudka na rezurekcję w Wielkanoc jest zgodna z przepisami liturgicznymi kościoła katolickiego, ponieważ powinna być w Wielką Sobotę.

Tegoroczne święta połączone ze zmianą czasu z zimowego na letni, która wcale nam ich obchodów nie ułatwią. Co gorsza, wiele osób może zaspać, a nawet pojawić się w kościele po nabożeństwie. Być może dla katolików o wiele lepszym rozwiązaniem byłoby uczestniczyć w sobotniej liturgii Wigilii Paschalnej jeszcze w czasie zimowym, niż wstawać niewyspanym na poranną rezurekcję w Wielkanoc? 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także