Niezwykła atrakcja w Słowacji. Warto odwiedzić zimą, a wstęp jest darmowy
Okazuje się, że wcale nie trzeba jechać daleko, aby zobaczyć lodowe arcydzieła. Nasi południowi sąsiedzi zaskoczyli tegorocznymi atrakcjami. Słowacki szczyt Hrebienok zachwyca nietypową zimową atrakcją.
Słowackie Tatry Wysokie ponownie przyciąga turystów. Tym razem dzieje się to za sprawą Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. Tegoroczna aranżacja na szczycie Hrebienok to hołd dla królowej Elżbiety II, która kilkanaście lat temu odwiedziła Słowację. Dla turystów to znakomita okazja do zobaczenia lodowej wersji londyńskiego Opactwa Westminsterskiego wykonanego z aż 225 ton lodu!
Słowacja jako nowa kraina lodu?
Słowacy co roku przygotowują w Tatrach Wysokich wyjątkowe atrakcje. Lodowe arcydzieła można oglądać na Hrebienioku już po raz jedenasty. Jednak tegoroczna edycja wystawy jest wyjątkowa, ponieważ stworzono ją na pamiątkę odwiedzin w tym miejscu królowej Elżbiety II w 2008 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
IKEA DIY dekoracje, które wykonasz samodzielnie!
Nie jest przypadkiem, że z lodu stworzono właśnie Opactwo Westminsterskie. Od 1066 roku stanowi miejsce koronacji monarchów brytyjskich. Świątynia ta, to także miejsce spoczynku prawie 3300 osób, wśród których odnaleźć możemy m.in. Karola Darwina, Karola Dickensa oraz Stephena Hawkinga. To właśnie tam koronowana została Elżbieta II w 1953 roku, a także jej syn Karol III w maju 2023 roku.
Z tych powodów rzeźbiarze ze Słowacji, Czech oraz z Niemiec pod nadzorem Adama Bakoša postanowili oddać hołd zmarłej rok temu monarchini. Projekt ten wymagał użycia aż 1880 bloków lodowych. Lodowe Opactwo jest bardzo okazała, najwyższy punkt budowli znajduje się na wysokości 11,5 metra. Kopuła ma natomiast średnicę aż 25 metrów. Wewnątrz panuje oczywiście niska temperatura, która gwarantuje, że lodowy budynek przetrwa do wiosny.
Hrebieniok na Słowacji jako lodowy Londyn?
Okazuje się, że Opactwo Westminsterskie to tylko początek atrakcji czekających na Hrebienioku. Na zwiedzających czekają miniaturowe wykonane z lodu oraz ze szkła klejnoty koronne, korona królewska oraz krzesło koronacyjne. To prawdzie repliki brytyjskich insygniów, które zachwycają dbałością o szczegóły.
Zadbano także o muzykę oraz grę świateł, która dodaje miejscu niebywałego uroku. Jednak prawdziwym hitem okazuje się wykonany po raz pierwszy mechanizm specjalnych rowków zamontowany w trzech różnych miejscach. Raz dziennie wypuszcza on jedną sygnowaną kulkę, która ma być wyjątkową pamiątką. Poza tym w bieżącym sezonie w lodowych wnętrzach Opactwa odbędzie się aż jedenaście koncertów.
Chcesz zobaczyć tę zimową atrakcję Słowacji? Najlepiej dostać się do niej kolejką szynową, ponieważ Hrebieniok wznosi się na wysokości 1285 m n.p.m. To imponujące miejsce będzie otwarte dla turystów aż do 14 kwietnia 2024 roku. Warto korzystać, ponieważ wstęp do tej lodowej wersji londyńskiego zabytku jest darmowy!
Jakie lodowe cuda powstawały w przeszłości?
Coroczna "lodowa świątynia" zawsze zaskakuje. W zeszłym roku wykonano Bazylikę Grobu Bożego w Jerozolimie, która prezentowała się równie okazale co tegoroczna atrakcja. Wcześniej były to także: katedra Notre Dame w Paryżu oraz Sagrada Familia w Barcelonie, czyli istne perełki architektoniczne świata. Wielu odwiedzających zastanawia się, jak jeszcze artyści ich zaskoczą. Na odpowiedź będą niestety musieli poczekać do przyszłego roku.