PoradyLajfhakiOd lat oszczędzam na zniczach. Oto patent, który zawsze stosuję w listopadzie

Od lat oszczędzam na zniczach. Oto patent, który zawsze stosuję w listopadzie

Znicze nie muszą lądować w koszu zaraz po tym, jak się wypalą. Wystarczy je umyć i można z nich korzystać przez wiele miesięcy, a nawet lat. Jeśli jeszcze nie uprzątnąłeś grobów po Wszystkich Świętych, możesz sporo zaoszczędzić.

Znicze z wymiennymi wkładami to duża oszczędność.
Znicze z wymiennymi wkładami to duża oszczędność.
Źródło zdjęć: © Genialne.pl

18.11.2023 13:36

Znicze z roku na rok kosztują coraz więcej. Aby zaoszczędzić, nie wyrzucaj ich po Wszystkich Świętych, tylko zabierz do domu! Po zmyciu resztek woskuśladów sadzy będą służyć ci przez wiele kolejnych miesięcy.

Groby bliskich dekorujemy zniczami przez cały rok, ale to na 1 listopada kupujemy ich najwięcej. Często wybieramy wtedy te większe, a przez to droższe. Wyrzucanie ich po Wszystkich Świętych byłoby marnotrawstwem. Są proste sposoby, by pieniądze wydane na znicze, nie były wyrzucane w błoto.

Obecnie szklane znicze zalewane woskiem są raczej rzadkością. O wiele szersza jest oferta ozdób z wymiennymi wkładami. Pozwala to na dokupowanie świeczek i korzystanie ze szklanych lub plastikowych ozdób przez wiele miesięcy (te pierwsze są droższe, ale posłużą ci znacznie dłużej). Oznacza to, że jeśli kupisz na Wszystkich Świętych większą liczbę zniczy z wymiennymi wkładami, będziesz mógł zabrać je do domu, wyczyścić i ponownie użyć. I tak w kółko, dopóki ozdoby się nie zniszczą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najdroższe i najbardziej okazałe znicze, kupione specjalnie na 1 listopada, możesz po umyciu zanieść do piwnicy i wyjąć z niej dopiero na kolejną uroczystość Wszystkich Świętych. W ten sposób zaoszczędzisz sporo pieniędzy, a także zadbasz o środowisko. Pamiętaj, że zabrudzone woskiem szkło lub plastik nie nadają się do recyklingu, więc najczęściej z kosza na cmentarzu jadą prosto na składowisko odpadów, gdzie zalegają przez wiele lat.

Jak wyczyścić znicze?

Jeśli wosk rozlał się w zniczu przy tobie i jest jeszcze ciepły, powstrzymaj odruch, by od razu go wytrzeć. Przykryj plamę wilgotną gąbką, ściereczką lub papierowym ręcznikiem. Zaczekaj, aż wosk wsiąknie w materiał, a następnie zabierz znicz do domu i umyj w ciepłej wodzie. Jeśli znicze są zabrudzone zaschniętą parafiną, zalej je ciepłą wodą. Po kilku minutach plamy się rozpuszczą. Kiedy tak się stanie, wylej ze zniczy wodę i umyj je w płynie do naczyń. To skutecznie usunie ewentualne pozostałości wosku, a także ślady sadzy. Po wysuszeniu ozdób, schowaj je lub zabierz ponownie na cmentarz.

Jak odnowić znicze?

Jak wspomnieliśmy, zniczy z wymiennymi wkładami możesz korzystać tak długo, aż się nie zniszczą. Jeśli kupiłeś ozdoby ze złoceniami lub pokryte warstwą kolorowej farby, po jakimś czasie zauważysz, że dekoracje odpryskują, co wygląda nieestetycznie. Oczywiście możesz je wtedy wyrzucić, ale nie musisz. Możesz je odnowić, dzięki czemu będą nadawały się do użytku jeszcze dłużej.

Zwolennicy tego rozwiązania stosują kolorowe spraye oraz gorący klej, którym przytwierdzają do zniczy najróżniejsze ozdoby. To dobry sposób, by przedłużyć żywotność zniczy, a także dostosować ich wygląd do pory roku. Przed Wielkanocą możesz np. ozdobić je baziami, a przed Bożym Narodzeniem gałązkami ostrokrzewu lub bombkami i łańcuchem.

zniczecmentarzzero waste