Wcale nie tuje. Te rośliny osłonią cię przed wzrokiem sąsiadów nawet zimą
Otoczenie roślin uspokaja, przez co możemy cały czas wpatrywać się w ścianę zieleni. Bardzo wiele osób chce osłonić się przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, a jednocześnie mieć piękny ogród. Okazuje się, że bardzo łatwo można połączyć te dwie funkcje, sadząc obok siebie zielone krzewy. Jakie gatunki wybrać?
Zazwyczaj sadzimy tuje, które nie tracą na popularności. Jednak czy są one jedynym i najlepszym rozwiązaniem? Okazuje się, że alternatyw nie brakuje, przez co można wyróżnić swój ogród. Zimozielone krzewy przychodzą z pomocą, a odpowiednio dobrane rośliny stworzą wyjątkową kompozycję.
Jakie gatunki wybrać na żywopłot?
Naturalne ogrodzenie to znakomity pomysł na osłonięcie się od hałasów, a na zielonej ścianie efektowniej będą prezentować się pozostałe kwiaty ogrodowe. Warto dodać, że żywopłoty oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń oraz stabilizują ziemię przed erozją. Co więcej, pochłaniają nadmiar wody, przez co ulewy i roztopy nie są im straszne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Proste triki, które ułatwia Ci uprawę roślin doniczkowych!
Do wyboru mamy rośliny iglaste oraz liściaste, a wszystko zależy od naszych preferencji. Nie są zbyt wymagające i z łatwością można je formować w rozmaite kształty. Jeśli wolisz posadzić iglaki, to dobrym rozwiązaniem będą świerki. Rosną szybko i są zielone cały rok, ponieważ nie gubią igieł. Rośliny te lubią zacienione miejsca, a nadmiar promieni słonecznych im nie służy.
Cisy sprawdzą się dla początkujących ogrodników, ponieważ wybaczają wiele błędów w pielęgnacji. Jednak warto pamiętać o tym, że rosną szeroko. Dlatego tak ważne jest przycinanie ich pędów bocznych, a dzięki temu stworzą gęstą ścianę. Cyprysiki to szybkorosnące rośliny, a w 1,5 roku od zasadzenia mogą osiągnąć nawet 3 metry wysokości! Również dbanie o systematyczne ich cięcie przyniesie niesamowite efekty.
Żywopłoty liściaste
To znakomita alternatywa dla iglaków, a kluczem do ich wiecznie zielonego wyglądu jest wybór odpowiedniej odmiany. Ważne jest to, aby te krzewy nie gubiły w sezonie jesienno-zimowym liści, a zmieniały jedynie ich kolor. Dlatego najlepiej na żywopłot sprawdzą się następujące gatunki.
- Ostrokrzew wyróżnia się kłującymi liśćmi oraz czerwonymi owocami, które wyglądają uroczo w zimowej aurze. Warto pamiętać o regularnym jego przycinaniu, aby miał gęsty środek i rósł w górę, a nie na boki.
- Berberys będzie się prezentował niezwykle zjawiskowo oraz stanie się idealnym miejscem dla dzikich ptaków. Owoce berberysu są dla nich pożywieniem w sezonie zimowym, a wiosną kwiaty zapylają na krzewie pszczoły. Sadząc berberys w ogrodzie, wspomożesz ekosystem, a przy okazji będziesz mieć piękną zieloną ścianę.
- Bukszpan wiecznie zielony to również dobre rozwiązanie, a roślina ta jest szczególnie popularna w Europie Zachodniej. Jego liście są ciemnozielone, a pod wpływem światła mienią się w słońcu. Jednak należy pamiętać, że bukszpan nie rośnie wysoki, przez co z pewnością nie zagwarantuje nam ściany zieleni. Mimo to warto stworzyć z niego kompozycje oddzielające przestrzeń ogrodu.