PoradyOd kiedy dziecko może zostawać samo w domu. Liczą się dwa szczegóły

Od kiedy dziecko może zostawać samo w domu. Liczą się dwa szczegóły

Dziecko, które jest samo w domu.
Dziecko, które jest samo w domu.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Yuliia

09.04.2024 17:44

Kiedy jesteśmy w pracy, dzieci zazwyczaj są w żłobku, przedszkolu lub szkole. Czasami zostają też z nianią lub dziadkami. Co jednak w wypadku awaryjnej sytuacji kiedy dziecko musi zostać samo w domu? Prawo mówi jasno. Liczą się w tej sprawie dwa szczegóły.

Chyba każdy rodzic zna to uczucie stresu, kiedy dziecko ma zostać pierwszy raz samo w domu. Nie jest to łatwa sytuacja, zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Z jednej strony dziecko dzięki temu stanie się bardziej samodzielne, a z drugiej może przez to być narażone na różne niebezpieczeństwa. Nie wszyscy rodzice zdają sobie jednak sprawę, że to kiedy dziecko może zostać samo w domu, jest uregulowane prawnie. Przedstawiamy czynniki, które o tym bezwzględnie decydują!

Od jakiego wieku dzieci mogą być same w domu?

Przede wszystkim, to czy możemy zostawić dziecko samo w domu, jest zależne od wieku naszej pociechy. Jest to główny czynnik decydujący. Mecenas Maciej Prostko na swoim TikTokowym koncie o nazwie @mecenas_Maciej_Prostko wskazuje, że nie ma przepisu, który mówi wprost o wymaganym wieku, od jakiego możemy zostawić dziecko samo w domu. Radzi jednak, aby w tym wypadku przyjrzeć się dokładnie art. 106 kodeksu wykroczeń. Dotyczy one przebywania małoletniego w okolicznościach niebezpiecznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

- czytamy w art.  106.  [Dopuszczenie do przebywania małoletniego w okolicznościach niebezpiecznych].

Z przytoczonego przepisu wynika, że jeśli pozostawimy dziecko, które ma mniej niż siedem lat, bez opieki to jest to już wykroczenie. Można z tego wyciągnąć wniosek, że dziecko może zostać samo w domu już od siódmego roku życia. Pozostaje jednak jeszcze drugi szczegół decydujący o możliwości pozostawienia dziecka bez opieki. Chodzi o trafne określenie, czy dziecko rzeczywiście jest na tyle samodzielne, że może zostać samo w domu.

Jak ocenić czy dziecko może zostać samo w domu?

Jeżeli twoje dziecko ukończyło już siedem lat, to według przepisów teoretycznie może zostać samo w domu. Bardzo ważna jest jednak racjonalne ocena, czy dziecko jest już samodzielne i odpowiedzialne. W końcu nawet krótki pobyt w domu bez opieki dorosłego może być dla malucha niebezpieczny oraz traumatyczny. Często dorośli nie zdają sobie nawet sprawy, ile zagrożeń czyha na dziecko w pustym mieszkaniu. Możesz zostawić dziecko samo w samo w domu jeśli:

  • Twoja pociecha nie boi się zostać sama w domu i czuje się bezpiecznie.
  • Dziecko wie, jak samodzielnie otwierać i zamykać drzwi wejściowe.
  • Twój siedmiolatek zdaje sobie sprawę, że nie wolno ufać obcym ani nikogo wpuszczać.
  • Zna numery alarmowe oraz ma możliwość kontaktu z tobą za pośrednictwem telefonu lub smartwatcha.
  • Dziecko wie, że nie może bawić się niebezpiecznymi przedmiotami.
  • Ma świadomość jak zachować się w czasie pożaru czy innej awaryjnej sytuacji.

Pamiętaj, że warto zrobić dziecku ''symulacje'', jak powinno zachowywać się w niektórych sytuacjach, kiedy jest samo w domu. To na pewno pomoże mu poczuć się pewniej. Pamiętaj, że dziecko, które zostajew domu bez opieki rodzica, musi być na to dobrze przygotowane.

Źródło: TikTok @mecenas_Maciej_Prostko.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także