Oddać pierścionek po zerwaniu zaręczyn? W tym przypadku mężczyzna może chcieć zwrotu
Zaręczyny to nie tylko kolejny etap związku, ale też niezwykle romantyczna chwila, która powinna być wyjątkowa. Osoby o uczuciowej duszy z pewnością planują wręczenie pierścionka zaręczynowego z wyprzedzeniem, a pozostali robią to w przypływie emocji. Życie pisze różne scenariusze, a nawet najmocniejsze uczucie oraz wspólne plany mogą nie przetrwać, przez co relacja się rozpada. Co wtedy zrobić z pierścionkiem zaręczynowym? Oddać i zapomnieć, a może zostawić?
22.02.2024 15:19
Zerwanie zaręczyn jest nieplanowane przez zakochane pary i po prostu dzieje się z dnia na dzień. Napięcie w relacji, poważne różnice zdań na temat planowanej przyszłości, a równie często zdrada sprawiają, że deklaracje o spędzeniu ze sobą reszty życia przestają być aktualne. Wtedy wiele kobiet zastanawia się, co zrobić z otrzymanym pierścionkiem zaręczynowym, który często kosztował niemało. Zamkniecie go w pudełeczku, wyrzucenie do kosza, czy oddanie ex narzeczonemu to rozwiązania, które przychodzą wtedy do głowy. Jak sobie poradzić?
Co zrobić z pierścionkiem zaręczynowym po zerwaniu?
Wszystko zależy od sytuacji, a w zasadzie od okoliczności rozstania zakochanych. Bolesne zerwanie zaręczyn w gniewie lub po zdradzie jednego z partnerów nie sprzyja polubownemu zwrotowi pierścionka zaręczynowego. Wiele niedoszłych żon postanawia pozostawić sobie pierścionek, aby potem spieniężyć go, sprzedać albo zamknąć w szkatułce z sentymentu. Panowie mogą jednak domagać się zwrotu pierścionka zaręczynowego po rozstaniu, a w ich roszczeniach nie ma nic złego. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zawsze rozmowa oraz ustalenie, co zrobić z symbolem utraconej miłości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dawniej zerwanie zaręczyn i kwestia pierścionka zaręczynowego wcale nie była tak prosta, jak dziś. Co więcej, według dekretu Prawa małżeńskiego z 1945 roku dopuszczano w przypadku zerwania zaręczyn konieczność zwrotu pierścionka zaręczynowego! Według ustawy mógł domagać się jej mężczyzna, który nie był winny rozpadowi relacji, a miał na to aż rok. To prawo obowiązywało do 1950 roku, a wtedy zostało po prostu uchylone. Czy dzisiaj niedoszły mąż może prawnie żądać zwrotu pierścionka zaręczynowego?
Czy mężczyzna może domagać się zwrotu pierścionka zaręczynowego?
Prawo rodzinne oraz opiekuńcze nie przewiduje konieczności zwracania pierścionka zaręczynowego w przypadku rozstania. Nie oznacza to jednak, że nie jest on darowizną w świetle Kodeksu prawa cywilnego. Według obowiązujących przepisów mężczyzna może domagać się odwołania darowizny, czyli zwrotu pierścionka zaręczynowego, jeśli nastąpiła "rażąca niewdzięczność" ze strony byłej partnerki, np. zdrada.
Wtedy konieczne jest złożenie oświadczenia na piśmie, a kobieta posiadająca pierścionek zaręczynowy zobowiązana jest go zwrócić lub wypłacić jego równowartość. Jeśli tak się nie stanie, to byli narzeczeni, mogą walczyć ze sobą w sądzie, a roszczenie przedawnia się dopiero do 6 lat od złożenia oświadczenia. Takie batalie o pierścionek zaręczynowy są częste, a sądy rozpatrują je indywidualnie.