Balkon i ogródOgródOdgradza lepiej od sąsiadów niż tuje. Ogrodnicy oszaleli na jej punkcie

Odgradza lepiej od sąsiadów niż tuje. Ogrodnicy oszaleli na jej punkcie

Mężczyzna przycina żywopłot
Mężczyzna przycina żywopłot
Źródło zdjęć: © via Getty Images | brytta
23.02.2024 09:57

Każdy posiadacz działki chce zachować prywatność przed wścibskim okiem sąsiadów oraz przechodniów. Z tego powodu szuka taniej, ale gęstej roślinności na żywopłot, który jest najlepszym rozwiązaniem tego problemu. Popularne tuje są w każdym ogrodzie, ale jest dla nich dobra alternatywa. Czy laurowiśnia jest lepsza?

Mało osób zdaje sobie sprawę, że istnieją inne gatunki krzewów zimozielonych oprócz tuj, które w naszym kraju nie tracą na popularności. Nie są to brzydkie rośliny, ale jeśli zależy ci na tym, aby twój ogród wyróżniał się na tle innych, to postaw na liściastą alternatywę w postaci laurowiśni. Dzięki niej zyskasz nie tylko gęsty i zielony mur, ale też zachwycisz się jej uroczymi kwiatostanami. Co musisz o niej wiedzieć?

Co warto wiedzieć o laurowiśni?

Laurowiśnia wyróżnia się kilkunastoma odmianami, które znakomicie sprawdzą się w naszych ogrodach. Te rośliny są wieloletnie oraz zimozielone, ale to niejedyne ich plusy, ponieważ w maju zaczynają przepięknie kwitnąć i pachnieć! Z tego powodu wielu ogrodników po prostu oszalało na punkcie sadzonek laurowiśni, która jest wyjątkowym krzewem. Ta niepozorna i mało popularna alternatywa dla oklepanych tuj, jest banalna w przycinaniu lub formowaniu, a przy tym niestraszne jej zmieniające się warunki atmosferyczne lub toksyny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Laurowiśnia kwitnie bardzo bujnie, a posadzona w formie żywopłotu błyskawicznie osłoni nas nie tylko przed hałasem, ale też innymi ludźmi. Warto dodać, że laurowiśnia, która jest odpowiednio pielęgnowana, może rosnąć nawet do 60 cm na rok, więc bardzo szybko uzyskamy szczelny liściasty mur w ogrodzie. Jeśli już teraz laurowiśnia zauroczyła także i ciebie, to koniecznie musisz dowiedzieć się, kiedy i jak ją zasadzić.

Kiedy i jak sadzić laurowiśnię?

Najlepszym terminem na sadzenie laurowiśni jest jesień lub wiosna, jeśli tylko pozwala na to ciepła pogoda. Dzięki temu mamy gwarancję, że korzenie laurowiśni nie zaatakują choroby i szkodniki, a to niezwykle ważne dla jej bujnego wzrostu. Sadzonki laurowiśni kup w marcu, ale wcześniej koniecznie sprawdź prognozę pogody oraz przygotuj im odpowiednie stanowisko w ogrodzie. Jak sadzić laurowiśnię?

Ziemia dla laurowiśni powinna być żyzna, a najlepiej lekko wilgotna o odczynie pH obojętnym lub lekko zasadowym. Z tego powodu koniecznie sprawdź glebę w ogrodzie i na początek, zanim zaczniesz rozsady liściastego żywopłotu, spulchnij podłoże. Dopiero potem wykop sporej wielkości dół i posadź laurowiśnię. Podczas sadzenia w formie zielonego muru, nie zapomnij o odpowiednich odstępach, aby nie powstały między krzewami puste przestrzenie. Ostatnim, o czym musisz pamiętać w uprawie laurowiśni, jest podlewanie. Nawodnij rośliny od razu po zasadzeniu oraz nie zapominaj o tym w suche oraz upalne dni. Dzięki temu szybko odgrodzisz się od świata piękną i gęstą laurowiśnią.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także