NewsyNiezwykłe znalezisko w Toruniu. Wykopano średniowieczną figurkę konika

Niezwykłe znalezisko w Toruniu. Wykopano średniowieczną figurkę konika

Archeologom na polskich terenach znów udało się dokonać ciekawego odkrycia. Tym razem czy ulicy Prostej w Toruniu wykopano figurkę konika z przełomu XII / XIII wieku. To jednak nie jest jedyne znalezisko w tym miejscu. O czym mogą świadczyć poczynione odkrycia?

Średniowieczna figurka konika
Średniowieczna figurka konika
Źródło zdjęć: © Facebook, Getty Images, | Edda Dupree, Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu

22.02.2024 17:42

Podczas prac, które mają przygotować teren, gdzie ma stanąć nowa siedziba straży pożarnej w Toruniu, natrafiono na archeologiczne znaleziska. Odkryto między innymi fragment muru średniowiecznej fosy oraz fundamenty wieży z tego samego okresu. Najciekawszym artefaktem okazała się jednak mała figurka... konika. Znalezisko jest datowane na przełom XII / XIII wieku. Ciekawostką jest, że okrycia tego przedmiotu dokonano dopiero ostatniego dnia wykopalisk. Zdaniem ekspertów urocza figurka najprawdopodobniej służyła do zabawy jakiemuś dziecku. Nie jest jednak jeszcze pewne czy pierwotnie była to figurka czy może kukiełka. Co jeszcze w tym miejscu udało się odkryć archeologom?

Dlaczego prowadzono prace archeologiczne w tym miejscu?

Prace archeologiczne trwały na toruńskim placu po zburzonej części kompleksu budynków siedziby komendy wojewódzkiej straży pożarnej. W miejscu tym w przyszłości ma powstać zupełnie nowy obiekt straży. Podczas wykopalisk udało się odnaleźć kilka ciekawych artefaktów. Między innymi drewnianą zabawkę w kształcie konika, ale również liczne fragmenty glinianych naczyń z grzebieniowatymi ozdobami. To jednak nie wszystko. Według doniesień archeologów udało się wykopać również carską klamrę oraz pochwę na nóż, która została wykonana z kości. Natrafiono także na fragmenty biżuterii. Był to pierścionek z bursztynem, który niestety jest w kilku częściach. O niezwykłych odkryciach na ulicy Prostej w Toruniu napisała na swoim oficjalnym profilu Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z czego wykonana jest starożytna figurka konika?

Odnaleziona figurka w kształcie konika liczy sobie zaledwie kilka centymetrów. Według ekspertów jest to najprawdopodobniej dawna dziecięca zabawka. Istnieją podejrzenia, że figurka mogła być kiedyś kukiełką. Wskazuje na to dziurka pod spodem konika, która mogła służyć do nadziania na patyk. Starożytna zabawka wykonana jest z glinki, którą pokryto glazurą. Pochodzenie konika oszacowano na przełom XII i XIII wieku. Dzięki odkryciu historycy oraz badacze mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak mogło wyglądać życie codzienne społeczności żyjącej pod koniec XII wieku. Więcej na temat tych niezwykle ciekawych toruńskich odkryć będzie można poczytać, kiedy archeolodzy sporządzą oficjalny raport dotyczący znalezisk oraz ostatecznych efektów swojej pracy.

skarbśredniowieczeznalezisko