PoradyOrganizacjaZałatwia się nawet 100 razy dziennie. Co jeszcze warto wiedzieć, nim kupisz świnkę morską?

Załatwia się nawet 100 razy dziennie. Co jeszcze warto wiedzieć, nim kupisz świnkę morską?

Małe, puchate i wydają zabawne odgłosy — właśnie tak można opisać świnki morskie. Te małe zwierzaki podobają się zwłaszcza najmłodszym, którzy pragną mieć zwierzaka i błagają rodziców o nowego członka rodziny. Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy świnka morska jest dla ciebie odpowiednia. Ten mały gryzoń potrafi dać w kość.

Świnki morskie.
Świnki morskie.
Źródło zdjęć: © Getty Images | 500px

Świnka morska jest większa i znacznie wytrzymalsza niż chomik, dlatego coraz więcej osób decyduje się na jej zakup. Można ją pogłaskać i delikatnie przytulić, co zdecydowanie przemawia za jej przygarnięciem. Mimo to ma kilka cech, które nie do końca będą każdemu odpowiadać. Właśnie dlatego warto się zastanowić, czy jej zakup to odpowiednia decyzja.

Co trzeba wiedzieć o śwince morskiej?

Zacznijmy od dawki wiedzy. Otóż przysłowiowe świnki, mają inną nazwę — kawie domowe. Pasjonaci tych zwierząt unikają terminu "świnka" gdyż uważają, że jest nieco obraźliwy. W Europie znane są jako słodkie domowe zwierzątka, lecz w Ameryce Południowej hoduje się je głównie na mięso. Na szczęście w naszym kraju nikt nie wpadł na pomysł, by jeść te urocze gryzonie. Istnieje wiele gatunków świnek morskich, lecz zazwyczaj dorosłe osobniki mierzą od 25 do 30 cm, co czyni je doskonałymi pupilami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Proste triki, które ułatwia Ci uprawę roślin doniczkowych!

Jedną z najważniejszych cech tego gatunku jest życie w stadzie. Świnka morska, która będzie samotna, może popaść w depresję, dlatego warto jej zapewnić dostateczne towarzystwo. Niektórzy hodowcy sprzedają świnki wyłącznie w parach, a kupienie pojedynczej sztuki jest niemożliwe. Na samym początku świnka morska może być płochliwa, ale z czasem przyzwyczaja się do właściciela i chętnie daje się głaskać.

Hodowla świnek morskich w domu. Na co zwrócić uwagę?

Mały gryzoń jest aktywny przez całą dobę, lecz miewa wiele drzemek. Niektóre osobniki są w stanie przespać nawet do 20 godzin na dobę. Jeśli marzy ci się spokojna noc bez hałasów z klatki, lepiej umieść ją poza swoją sypialnią. Świnka morska ma tendencje do ekscytacji na widok ludzi i jedzenia. Może wydawać zabawne odgłosy, podobne do chrumkania świń. Mimo że gryzoń jest mały, bardzo szybko trawi i może się wypróżniać do 100 razy dziennie, co oznacza, że bez codziennego czyszczenia klatki się nie obejdzie

Tworząc miejsce dla świnki, nie zapomnij o postawieniu jej domku, w którym będzie mogła się schować w momencie poczucia zagrożenia. Takie miejsce przyda się szczególnie na samym początku, gdy zwierzak nie będzie jeszcze oswojony. Jak świnka morska reaguje na inne zwierzaki? Nie ma z nimi problemu, lecz ze względów bezpieczeństwa nie wolno jej zostawiać sam na sam z innymi czworonogami.

Podczas wyjmowania świnki morskiej z klatki, zadbaj o stabilny uchwyt i kładź ją na twardych powierzchniach, gdzie będzie mogła swobodnie spacerować. Na sam koniec warto wspomnieć, że taki gryzoń może żyć stosunkowo długo, bo około siedmiu lat. Najstarsza świnka morska świata dożyła jednak aż 14 lat i 10 miesięcy, dzięki czemu została wpisana do księgi rekordów Guinnessa.