Balkon i ogródOgródNie musisz czekać latami, aż urośnie. Gęsty żywopłot możesz mieć od ręki, ale są warunki

Nie musisz czekać latami, aż urośnie. Gęsty żywopłot możesz mieć od ręki, ale są warunki

Żywopłot modułowy od ręki ma docelową wysokość.
Żywopłot modułowy od ręki ma docelową wysokość.
Źródło zdjęć: © Getty Images | beekeepx
15.02.2024 11:09

Żywopłot to genialne rozwiązanie na odgrodzenie się od sąsiada. Jest ekologiczny i praktyczny, lecz w tradycyjnej wersji trzeba czekać nawet kilka lat, nim urośnie na odpowiednią wysokość. Jeśli nie masz na to tyle czasu i cierpliwości, skorzystaj z żywopłotu modułowego. Po kilku godzinach pracy twój ogród będzie okalał zielony, gęsty mur.

Kiedy nachodzi cię ochota na żywopłot w ogrodzie, zastanów się, czy sadzenie tuj i ligustry ma sens. Na odpowiednią wysokość i pełne zagęszczenie roślin trzeba czekać wiele lat, co wiąże się z całkowitą ekspozycją ogrodu przez okres wzrostu. Żywopłot modułowy to wygodniejsze rozwiązanie, lecz trzeba spełnić kilka warunków, by go mieć.

Czym jest żywopłot modułowy?

Jeśli nie podoba ci się wizja oczekiwania kilku lat, aż rośliny zbudują naturalny, gęsty żywopłot, koniecznie zastanów się nad systemem modułowym. Jest to nic innego jak zakupienie gotowych paneli roślinnych, które składają się z wyrośniętych i uformowanych gałązek. Mają ok. 100-200 cm wysokości i metr długości. Panele są sprzedawane w paczkach, w których znajduje się kilka sztuk roślinnych bloków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niebywałą zaletą takiego żywopłotu jest łatwość montażu, gdyż rośliny są już odpowiednio ukorzenione, a do zadań właściciela należy jedynie umieszczenie bloków w ziemi. Na rynku dostępne jest mnóstwo gatunków roślin, które mogą stać się podstawą żywopłotu modułowego, dlatego z pewnością znajdziesz coś, co będzie do ciebie pasować. Roślinne bloki są gęste i wytrzymałe, dzięki czemu chronią ogród przed wiatrem i zanieczyszczeniami, a ich wnętrze to genialny schron dla owadów.

Jakie wady ma żywopłot modułowy?

Taki żywopłot ma jedną zasadniczą wadę, przez którą wiele osób rezygnuje z tego rozwiązania. Cena zakupu zaczyna się od kilkuset złotych, a niekiedy sięga rzędu kilku tysięcy za parę metrów żywopłotu. Za wygodę się płaci i nie inaczej jest w tym wypadku. System modułowy jest bardzo prosty w pielęgnacji, a po kilku godzinach pracy można się cieszyć pięknym żywopłotem w ogrodzie. Mimo to trzeba pamiętać, że to żywa roślina, która nadal potrzebuje przycinania, nawozów i podlewania.

Warto również wspomnieć o dostępności tego rozwiązania. Moda na sadzenie żywopłotu w postaci paneli dopiero się zaczyna, więc na rynku nie ma aż tak wielu producentów, którzy są w stanie dostarczyć ci idealny produkt. Jeśli na dodatek wybierzesz rzadki gatunek rośliny, która będzie stanowić bazę, może się okazać, że na żywopłot musisz poczekać jeszcze dłużej, ze względu na braki w magazynach.

Z jakich roślin najlepiej skomponować żywopłot modułowy?

Dobór roślin zależy głównie od indywidualnych preferencji, lecz trzeba pamiętać, że są gatunki, które znacznie lepiej poradzą sobie w gęstym boku. Pierwsza roślinka, która nasuwa się na myśl to grab, który przez okres wegetacji ma soczyście zielony kolor i dopiero pod koniec roku wybarwia się na brązowo. Nie ma specjalnych wymagań co do podłoża, lecz dobrze będzie, jeśli ziemia będzie stale nawożona, a stanowisko nasłonecznione.

Kolejna propozycja to buk, który jest niezwykle odporny na mróz i suszę. Żywopłot będzie gęsty, soczyście zielony i trwały. Najlepiej czuje się na żyznej ziemi, która jest lekko wilgotna. Ostatnia propozycja w tym zestawieniu to ambrowiec, który wyróżnia się grubymi skórzastymi liśćmi. Ten żywopłot przetrwa suszę i mróz, a na wiosnę wyda kwiaty. Warto się nad nim zastanowić podczas aranżacji ogrodu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także