Balkon i ogródOgródOgród projektuję metodą budżetową. Wygląda obłędnie za grosze

Ogród projektuję metodą budżetową. Wygląda obłędnie za grosze

Oto ekonomiczny patent na piękny ogród
Oto ekonomiczny patent na piękny ogród
Źródło zdjęć: © Getty Images | Rosemary Calvert
31.03.2024 12:39

Czas spędzany w ogrodzie to nie tylko o wypoczynek, ale też pielęgnowanie roślin. Każdemu ich miłośnikowi zależy na tym, aby jego rabaty były najpiękniejsze, a idealnie byłoby pozyskać je oraz cały plan po kosztach. Jak samemu zaprojektować ogród bez wydawania fortuny? Te wskazówki to złoto.

Przycinanie, nawożenie, przesadzanie, a nawet pielenie dają niesamowite efekty oraz mogą porządnie relaksować. Kontakt z naturą zawsze wychodzi na zdrowie, a jeszcze lepiej byłoby urządzić kwitnący ogród, którego będą zazdrościć wszyscy sąsiedzi, za bezcen. Jeśli twój budżet jest ograniczony, to nie ma powodu do rezygnacji z bajkowo wyglądających rabat. Ten trik od lat z powodzeniem stosują Australijczycy, a ich ogrody naprawdę robią wrażenie.

Od czego zacząć "projektowanie" ogrodu?

Zanim zaczniesz snuć plany i projektować ogród marzeń, zmierz siły na zamiary oraz zastanów się, czego masz w nim najwięcej. Być może jedna odmiana kwiatów lub krzewów dominuje nad innymi, a przecież żal ich nie wykorzystać na całej powierzchni ogrodu. Dzięki temu zyskasz więcej roślin oraz nie wydasz na to nic poza własnym czasem i odrobiną pracy. Rozmnażanie roślin to zawsze najlepsza droga do pozyskania efektownych, darmowych sadzonek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Drugim trikiem na ogród, który nie będzie kosztował kroci, jest inwestycja w nasiona roślin. W przeciwieństwie do "gotowych" kwiatów są tanie, ale wymagają większej uwagi i pracy, aby z ziarenka wykiełkowały sadzonki. Dla początkujących ogrodników idealnie sprawdzą się nasiona słonecznika ozdobnego, cynii oraz stokrotek, które są uroczym elementem w samodzielnym projektowaniu przestrzeni.

Na rynku są dostępne nasiona roślin wieloletnich oraz jednorocznych, a tylko od ciebie zależy, które chcesz mieć na swoich rabatach. Większość z nich ma zdolności do samosiewu, szczególnie kiedy przekwitną. Jeśli na nie postawisz, rośliny będą same "wędrować" po twoim ogrodzie.

Jak stworzyć ogród metodą budżetową?

Innym patentem, aby zaoszczędzić, jest wymienianie się roślinami ze znajomymi lub zaprzyjaźnionymi ogrodnikami, którym również zależy na jak najpiękniejszym ogrodzie. Być może komuś przyda się roślina z twojej działki, a ty marzysz o odmianie, która na innej rabacie jest zbędna? A może wystarczy pobrać szczepki? W projektowaniu ogrodu metodą ekonomiczną chodzi właśnie o to, aby mieć "łeb" do interesów.

Jeśli już decydujesz się na zakupy roślin, to koniecznie wybieraj mniejsze okazy, które zazwyczaj są sprzedawane po niższych cenach niż ich bujniejsze siostry. Z czasem oraz odpowiednią pielęgnacją i tak urosną, a wtedy wyniosą wygląd naszego ogrodu na wyższy poziom. Podczas zakupu roślin koniecznie zwróć uwagę na to, czy będzie można łatwo uzyskać z nich sadzonki, a zgodnie z pierwszą wskazówką zaprojektujesz swój ogród jak marzenie.

Źródło: Theguardian.com.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także