Balkon i ogródOgródNie sadź pierwszej z brzegu. Te odmiany borówek dadzą największe plony

Nie sadź pierwszej z brzegu. Te odmiany borówek dadzą największe plony

Te odmiany borówki dadzą najwięcej owoców
Te odmiany borówki dadzą najwięcej owoców
Źródło zdjęć: © Getty Images | Ekaterina Chizherskaya
31.03.2024 12:15

Uprawa borówki amerykańskiej to niełatwa sprawa, która spędza sen z powiek ogrodnikom. Nawożenie, przycinanie, ale też podlewanie są podstawowymi zabiegami, aby cieszyć się jej owocami. Jeśli chcesz zbierać owoce na kosze, to lepiej sprawdź, jakie odmiany borówki są najlepsze.

Wielu miłośników krzewów owocowych po prostu wybiera pierwsze z brzegu sadzonki i oczekuje, że na ich gałęziach pojawi się multum borówek. Takie marzenia można pozostawić w ogrodniczych snach, ponieważ w przypadku uprawy tych roślin potrzeba czegoś więcej niż pracy. Wybór odpowiedniej odmiany borówki znacznie wszystko ułatwi, a co więcej, da spore i zdrowe owoce. Jeśli odpowiednio zaplanujesz sadzenie borówki amerykańskiej, to jagody będziesz zbierać od lipca do września.

Która odmiana borówki jest najlepsza?

Odmiany tych krzewów dzielą się na wczesne, średnio-późne i późne, a tylko od twojego ogrodniczego kaprysu zależy, które z borówek bardziej ci odpowiadają. Te pierwsze dają smakowite i duże owoce już na początku lipca, a należy do nich m.in. odmiana "Bluetta" słynąca ze słodkich oraz niezwykle apetycznych borówek. Natomiast jej kuzynka "Duke" przetrwa nawet najcięższe mrozy, a przy tym będzie dojrzewać przez cały początek lata.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z odmian borówek średnio-późnych dobrze jest zdecydować się na "Bluectop", która jest nie do zdarcia przez choroby, warunki atmosferyczne oraz twoje ogrodnicze eksperymenty. Pysznych borówek można spodziewać się w sierpniu, a wyróżnia je nie tylko smak, ale również wielkość. Z kolei późna odmiana borówki amerykańskiej, jaką warto wziąć pod uwagę, to "Brigitta" rosnąca niezwykle szybko i owocująca w tak ekspresowym tempie, że z pewnością nie nadążysz zbierać owoców. Co więcej, ten krzew ma jednak pewne wymagania. Źle zniesie duże wiatry oraz brak słońca.

Inną, ale też wartą posadzenia w ogrodzie odmianą borówki jest "Darrow", która tak samo tak jak jej poprzedniczka nie lubi zimna. Nie oznacza to jednak, że da marne plony, a wręcz przeciwnie. Borówki z jej krzewu będą duże, a przede wszystkim smaczne.

Jak uprawiać borówkę?

Jeśli zdecydowałeś się na jedną z odmian borówki, to z pewnością już przebierasz nogami na myśl o tych słodkich owocach. Droga do ich zrywania jest długa oraz wymagająca, ponieważ musisz krzaczkom borówki amerykańskiej zapewnić niezbędne do wzrostu warunki. Na początek wybierz miejsce do sadzenia borówek, które będzie dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru.

Wystrzegaj się przy tym sąsiedztwa jabłoni, ponieważ przez nią nie doczekasz się owoców. W uprawie borówki istotną funkcję pełni gleba, a idealnym wyborem będzie torf zmieszany z korą sosnową, który ma kwasowy odczyn pH. Koniecznie podlewaj borówkę amerykańską przynajmniej dwa razy w tygodniu, a latem rób to częściej, szczególnie kiedy panują wysokie temperatury i susza.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także