NewsyOni wejdą do lekarza bez kolejki. Zmiany w przychodniach weszły do życia w marcu

Oni wejdą do lekarza bez kolejki. Zmiany w przychodniach weszły do życia w marcu

Te osoby wejdą do lekarza bez kolejki
Te osoby wejdą do lekarza bez kolejki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | eunikas
15.03.2024 10:59, aktualizacja: 15.03.2024 12:35

Każdy z nas przynajmniej raz czekał na wizytę lekarską w długiej kolejce, która nie miała końca. Chaos, a przede wszystkim oczekiwanie, sprawiało, że po wyjściu z przychodni czuliśmy się bardziej chorzy niż wcześniej. Od 1 marca bez kolejki we wszystkich przychodniach NFZ będą mogły wchodzić do gabinetu lekarskiego pewne osoby. Kto jest tym szczęśliwcem?

Odległe terminy na wizytę w POZ to normalność, ale do tego często dochodzi długa kolejka pacjentów, w której każdy chciałby być przyjęty jak najszybciej. Od tego miesiąca będzie to możliwe, a przygotowane przed Ministerstwo Zdrowia usprawnienia mają skrócić czas oczekiwania na wizytę lekarską oraz gwarantują przyjęcie bez kolejki. Kogo dotyczą zmiany w przychodniach?

Kto wchodzi bez kolejki do lekarza?

Wiele osób z pewnością doskonale wie, kto do tej pory mógł wchodzić do gabinetu lekarskiego bez kolejki. Dzięki nowelizacji ustawy, o której pisze portal "Money.pl", od marca bieżącego roku pojawiła się nowa grupa uprzywilejowanych pacjentów. Według Ministerstwa Zdrowia bez kolejki do gabinetów będą miały dostęp osoby korzystające ze świadczenia kompensacyjnego, które otrzymały za szkody podczas leczenia w POZ lub szpitalach publicznych. Kluczową kwestią w przyjęciu bez kolejki jest to, na jaki czas zostało wystawione zaświadczenie, a według ustawodawcy posiadający je pacjenci mogą bez czekania leczyć się przez okres pięciu lat od daty jego wydania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Znowelizowane rozporządzenie wprowadza nowy kod pozwalający na identyfikację kolejnej grupy osób, które uzyskały prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej

Money.pl 

To nie koniec zmian, jakie czekają na nas w publicznej opiece zdrowotnej, a leczenie bez kolejki wiąże się z odgórnie ustalonymi zasadami. Szpitale i przychodnie zobowiązane zostały nie tylko do przyjmowania pacjentów poza kolejnością z listy oczekujących, ale także mają udzielać pomocy lekarskiej w dniu zgłoszenia się pacjenta. W wyjątkowych przypadkach, kiedy wizyta bez kolejki jest niemożliwa, koniecznie muszą wyznaczyć pacjentowi nowy termin, w którym również będzie mógł skorzystać z usług NFZ bez czekania.

Kto jeszcze może wejść do lekarza bez kolejki?

Istnieje ustalona lista osób przyjmowanych bez kolejki, którą powinny respektować nie tylko publiczne placówki medyczne, ale także oczekujący na wizytę pacjenci. Do gabinetu lekarskiego bez czekania mogą wchodzić ponadto: Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, Zasłużeni Dawcy Przeszczepu, inwalidzi wojenni, kombatanci, kobiety w ciąży, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz te, które poniżej 18. roku życia doznały nieodwracalnych uszkodzeń ciała.

Źródło: Money.pl/Serwisy.gazetaprawna.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także